Dobry występ skierniewickich ratowników WOPR

Czytaj dalej
Kacper Piguła

W miniony weekend na pływalni Centrum Turystyczno-Sportowego w Nowej Rudzie odbyły się VI Zimowe Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Wodnym. Rywalizacja była na najwyższym poziomie. Ponad 160 najlepszych zawodników z całej Polski startowało w siedemnastu konkurencjach indywidualnym oraz trzech sztafetowych.

W skład bardzo licznej drużyna reprezentująca WOPR województwa łódzkiego zostało powołanych trzynastu sportowców ze Skierniewic, piętnastu z WOPR zgiersko-łęczyckiego oraz czterech z Tomaszowa Łódzkiego. Zawodnicy pokazali, że są doskonale przygotowani do rywalizacji z najlepszymi w Polsce. Nie po raz pierwszy najszybsi ratownicy z województwa łódzkiego połączyli siły, aby wygrywać i startować z czołówką Polski na zawodach rangi Mistrzostw Polski.

Do osób, które najlepiej punktowały dla łódzkiej drużyny z WOPR ze Skierniewic należą w kategorii junior młodszy: Karolina Faszczewska, Bobrowska Wiktoria, Białkowski Juliusz, Matysiak Bartłomiej, Wierzbicki Jakub. W kategorii młodzik punktował Stępowski Maciej. O najlepsze rezultaty walczyli również Karolina Stępowska, Izabella Karwat, Stępniak Kamila, Stępniak Weronika, Jacak Zuzanna, Adamczyk Kamil, Wierzbicki Kacper.

Zawody podzielone były na cztery kategorie wiekowe. W kategorii młodzik odbyły sie trzy konkurencje: 50 metrów holowanie manekina i 100 metrów ratowanie manekina w płetwach i 100 metrów ratownik. W kategorii junior młodszy zawodnicy startowali w czterech konkurencjach indywidualnych: 50 metrów holowanie manekina, rzut liną, 100 metrów ratownik, 100 metrów ratowanie manekina w płetwach i 100 metrów kombinowane. Kategoria junior i open rywalizowała w pięciu konkurencjach indywidualnych. Ponadto w kategorii open wystartowały dwie sztafety: 4x25 metrów holowanie manekina, 4x25 metrów z pasem węgorz i rzut liną.

Całoroczne przygotowania trenerów: Joanny Charzewskiej i Kacpra Piguły przyniosły rezultat w postaci siedmiu medali dla młodych skierniewiczan. Najlepsza była Karolina Faszczewska. W kategorii junior młodszy zdobyła cztery medale oraz jeden medal w kategorii open. Ponadto Karolina pobiła rekord Polski na dystansie 50 metrów ratowanie manekina schodząc poniżej 40 sekund. Jest to świetny wynik dla bardzo dobrze rokującej skierniewiczanki, która idzie w ślady swojej trenerki Joanny Charzewskiej (przypomnijmy, że Joanna też była rekordzistką Polski na tym samym dystansie). Karolina zdobyła na 50 metrów holowanie manekina - złoty medal i brązowy (open), 100 metrów ratownik - srebrny medal, 100 holowanie w płetwach - brązowy medal, 100 m ratowanie kombinowane - srebrny medal oraz za klasyfikację generalną juniorek młodszych – 2 miejsce w kategorii indywidualnej.

Zajmując drugie miejsce w konkurencji 100 metrów ratownik w kategorii junior młodszy ogromny sukces odniósł Juliusz Białkowski, który na swym koronnym dystansie o włos przegrał z zawodnikiem z Lublina. Najlepszym młodzikiem naszej drużyny okazał się Maciej Stępowski, który stanął na trzecim stopniu podium w konkurencji 50 metrów ratowanie manekina (brązowy medal).

Sztafeta męska zdobyła brązowy medal w sztafecie 4x25 holowanie manekina. Kobieca sztafeta zdobyła w tej kategorii złoty medal i tym samym są Mistrzami Polski w sztafecie 4x25 holowanie manekina. Druga sztafeta 4x50 z pasem ratunkowym kobietą poszła również bardzo dobrze, zdobyły srebrny medal.

W drużynowej klasyfikacji generalnej WOPR województwa łódzkiego zajął trzecie miejsce, tuż za Śląskiem (gospodarzami tegorocznych mistrzostw) i Szczecinem. Były to ostatnie zawody w tym roku.

Wielu zawodników od przyszłego roku przechodzi do starszych kategorii wiekowych i będą startować na wyższym poziomie rywalizacji oraz na zawodach za granicami Polski.

Podsumowując, 2014 był rokiem bardzo pracowitym dla zawodników jak i trenerów. Dużo wyrzeczeń, które podjęli zawodnicy przyniosło wiele sukcesów na zawodach w Polsce, jak i za granicą.

W tym roku seniorzy reprezentowali Skierniewice na Mistrzostwach Świata we Francji. Sykstus Kucharski i Kacper Piguła, Agnieszka Tlaga postawili sobie wysoko poprzeczkę i startując w swoich koronnych konkurencjach na plaży (flagi plażowe i sprint po plaży, czy konkurencjach basenowych) pokazali, że nie ma rzeczy niemożliwych i mogą walczyć jak równy z równym z zawodnikami z całego świata.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.