Dom kultury otworzy się dla ludzi?

Czytaj dalej
Fot. Magdalena Grajnert
Magdalena Grajnert

Dom kultury otworzy się dla ludzi?

Magdalena Grajnert

Centrum Kultury i Sztuki do końca roku daje sobie czas na wypracowanie koncepcji, zgodnie z którą będzie funkcjonować. Filip Urbanek, dyrektor CKiS podczas konferencji prezentującej wstępne założenia podkreślił, że teraz jest czas na dyskusję.

- Przedstawiliśmy koncepcję rozwoju CKiS, jest ona początkiem do dyskusji nad strategią rozwoju firmy na lata 2016-21 - mówił Filip Urbanek. - Do pracy nad strategią zaprosimy twórców, artystów, środowisko związane z kulturą.

Upowszechnianie kultury, edukacja artystyczna oraz wychowanie patriotyczne mieszkańców Skierniewic - tak wygląda zaprezentowana misja CKiS. Filip Urbanek zaznacza, że człowiek jest w centrum zainteresowania jednostki, dlatego dom kultury otwiera się na mieszkańca i jego pomysły.

- Chcę wpierać inicjatywy oddolne, a jedną z form takiego wsparcia jest fundusz małych grantów - mówił dyrektor CKiS. MOK nie wykorzystywał wszystkich możliwości, zaczynając od własnej przestrzeni. Choćby studio nagrań, o którego istnieniu wie niewiele osób. Do tego niezagospodarowany hol, w przyszłości miejsce spotkań z darmowym internetem czy duże pomieszczenie, w którym mogłyby się odbywać próby zespołów muzycznych. Pomysłów jest wiele.

- Mogłoby powstać patio, kameralne miejsce spotkań ze sceną i zadaszeniem połączone z galerią oraz otwartym, zapraszającym holem. W dawnej Piwnicy u Artystów dalej funkcjonowałby klub - miejsce obcowania ze sztuką, ale i restauracja - mówił dyrektor prezentując wizualizacje.

Graficzne propozycje są urzekające, ale skąd wziąć pieniądze na ich sfinansowanie?


Ratusz wydał zarządzenie, zgodnie z którym instytucje miejskie, w tym CKiS, ma o 5 proc. obniżyć wydatki.
Ta oszczędność widocznie ma ominąć dawny MOK.

- Będziemy się starać dać trochę więcej pieniędzy niż do tej pory - mówi wiceprezydent, Jarosław Chęcielewski.

Zamknięty od lat na zwykłego człowieka dom kultury wreszcie ma się otworzyć.

Magdalena Grajnert

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.