Magdalena Grajnert

Droga przez mękę do łowickiej plaży

Droga przez mękę do łowickiej plaży Fot. Dariusz Dzik
Magdalena Grajnert

Inicjatorem akcji stworzenia plaży miejskiej w Łowiczu jest Kamil Sobol, prezes Łowickiej Akademii Sportu.

Jeszcze w maju zainicjował akcję na Facebooku, o swoich poczynaniach poinformował też urząd miasta. Ten na początku stwierdził, że powstanie plaży miejskiej wiąże się z nadmierną liczbą formalności.

Łowiczanie nie mają do dyspozycji żadnego kąpieliska, co nie przeszkadza im korzystać z miejsc, w których z założenia nie wolno się kąpać. Co roku dzikie kąpielisko w Guźni pochłania ofiary śmiertelne. Gdyby ochłody można było poszukać na miejscu, do niektórych tragedii mogłoby nie dojść. Woda w Bzurze, co prawda, nie jest głęboka, ale dzieci mogłyby się pochlapać.

- Ludzie nie mają gdzie wyjść, a tu mogłoby powstać miejsce, w którym spędzaliby czas odpoczywając od upału - mówi prezes ŁAS. - Można tu zrobić jeszcze boisko do siatkówki, miejsca jest dużo.

Kamil Sobol szukał potwierdzenia realności takich planów w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej, który dał zielone światło dla powstania plaży. Dopiero później o takie stanowisko wystąpili urzędnicy. Dla nich sprawa jest złożona.

- To droga przez mękę, żeby załatwić dokumenty - mówi Bogusław Bończak, wiceburmistrz. - W tym roku plaża nie powstanie na pewno. Taka inwestycja dotyczy kilku bardzo różnych instytucji, które się tym zajmują - dodaje Bogusław Bończak.

Plaża ma powstać w przyszłym roku. Tylko plaża, ponieważ mieszkańcy będą mogli wylegiwać się w słońcu, ale nie będą mieli możliwości ochłodzenia się w wodzie. Na pytanie, czy faktycznie nie może powstać zorganizowane kąpielisko, Bogusław Bończak odpowiada:

- Tam woda sięga do kolan.

Zdaniem Kamila Sobola, urząd nie robi wszystkiego, co do niego należy.

Podczas rewitalizacji parku nie pomyślał o rzece.

- Latem basen jest nieczynny, ratowników można zagospodarować tutaj - stwierdza. - Dlaczego nikt się nawet nie zastanowi, czy nie można byłoby zbudować zapory i podnieść poziomu wody? - dodaje.

Dla ponad pięciu tysięcy osób, które wyraziły poparcie dla pomysłu, koncepcja braku dostępu do wody jest delikatnie mówiąc... nieprzemyślana.

- Idą po linii najmniejszego oporu - kwituje prezes Kamil Sobol.

Magdalena Grajnert

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.