Druga tura wyborów na burmistrza Rawy Mazowieckiej
W walce o fotel burmistrza najwięcej głosów zdobył Eugeniusz Góraj, ale zbyt mało jednak, aby już po pierwszej turze znów w nim zasiąść.
Urzędujący burmistrz miasta Eugeniusz Góraj zdobył w pierwszej turze wyborów 2.943 głosy, natomiast jego główny rywal przedsiębiorca rawski Dariusz Misztal - 2.783, a więc tylko o 160 mniej. Tak więc obydwaj kandydaci do głównego fotela w rawskim ratuszu sprawdzą swoją polityczną siłę podczas drugiej tury, która odbędzie się 30 listopada.
- Przy trzech kontrkandydatach trzeba z góry zakładać, że bez drugiej tury wyborów na burmistrza miasta się nie obejdzie - podkreśla Eugeniusz Góraj. - Kontrkandydat okazał się ważny, bo miał zaledwie o 4 proc. głosów mniej niż ja. Chociaż nie ukrywam, że jestem trochę zaskoczony takim wynikiem, ponieważ ostatnia kadencja była najlepsza spośród minionych pod względem tego, co udało się zrobić. Wygląda więc na to, że trzeba zweryfikować zaproponowany program na kolejną kadencję i uzupełnić go o sprawy socjalne, które okazały się bardzo ważne dla mieszkańców.
Zdaniem urzędującego burmistrza kandydat Prawa i Sprawiedliwości zdobył głównie poparcie młodszej części społeczeństwa Rawy, która skrzyknęła się na portalach społecznościowych.
Według Dariusza Misztala wynik pierwszej tury wyborów pokazał, że można jednak skruszyć monolit dotychczasowej władzy.
- Rawianie powiedzieli A. Jeśli w drugiej turze powiedzą B i zagłosują podobnie, to oczekiwany przez nich przełom nastąpi - mówi kontrkandydat Góraja. - Cieszę się, że większość wyborców podzieliła nasze przekonanie co do potrzeby gruntownych zmian w radzie miasta. Do głosu doszło wielu pełnych zapału, ideowych młodych ludzi. Wnoszą oni zupełnie nową jakość, pomysły, energię i pojmowanie obowiązków ciążących na radnych.
Wojciech Kubicki, który zyskał poparcie 681 uprawnionych do głosowania mieszkańców Rawy uważa, że jednak większość większym zaufaniem obdarzyła dotychczasowego burmistrza. - Proponowałem dobrą zmianę stylu sprawowania władzy, nieco inne rozłożenie akcentów, korekty w planach inwestycyjnych... - wylicza niezależny kandydat. - Niestety okazało się, że duża część wyborców nie widzi potrzeby zmian, a prawie taka sama liczba opowiedziała się po stronie kandydata, reprezentującego konkretną partię polityczną. Myślę, że ogólnopolska tendencja zwyżkowania notowań PiS-u przełożyła się w dużej mierze na wyniki wyborów w Rawie Mazowieckiej. Czas na dobrą zmianę widocznie jeszcze nie nadszedł, a rewolucja nie jest moją metodą działania.
Adam Iwaszkiewicz, kolejny kandydat na gospodarza miasta nie ukrywa, że nie spodziewał takiego wyniku pierwszej tury wyborów. - Zewsząd słyszałem, że dobrze zrobiłem, kandydując i broniąc spraw ludzi, ale jak przyszło co do czego, wyborcy postanowili inaczej - mówi prezes Rawsko-Mazowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Gratuluję kontrkandydatom, którzy przeszli do drugiej tury, zaś przyszłemu burmistrzowi, radnym i urzędnikom życzę, aby lepiej obsługiwali mieszkańców i tak często oddawali inwestycje, jak przed wyborami. Zdaję sobie sprawę, że Góraj będzie kontynuował to, co dotychczas robił, więc stawiałbym raczej na niego.
Skład Rady Miasta Rawa Mazowiecka
W wyborach do rady miasta o mandat ubiegało się 77 osób. Największe poparcie uzyskało Prawo i Sprawiedliwość - w 15-osobowej radzie kandydaci tej partii zdobyli 7 mandatów.
Do rady miasta weszli:
1. Lerszek Jarosiński (PiS) 255
2. Bartłomiej Kosiacki (PiS) 177
3. Jacek Wieteska (PiS) 122
4. Michał Glicner (PiS) 161
5. Stanisław Kabziński (PiS) 245
6. Zbigniew Sienkiewicz (PiS) 134
7. Rafał Miszczak (PiS) 236
8. Piotr Irla (GS) 165
9. Andrzej Antosik (GS) 145
10 Barbara Grzywacz vel Grzywaczewska (GS) 121
11. Zbigniew Tuszyński (GS) 147
12. Grażyna Dębska (GS) 124
13. Krzysztof Chałupka (GS) 117
14. Sławomir Sytefaniak (RIS) 281
15. Jacek Malczewski (RIS) 131
Legenda:
GS - KWW Gospodarność-Skuteczność
RIS - KWW Rawska Inicjatywa Samorządowa