Duże wrażenie na młodych Niemcach zrobiła nasza gościnność i życzliwość
Niemieccy uczniowie poznawali działania młodych Polaków podczas II wojny światowej. Podczas tygodniowego pobytu w Skierniewicach mieszkali u polskich rodzin.
W Klasycznym Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Stanisława Konarskiego w Skierniewicach w ramach wymiany szkolnej w dniach 2-9 kwietnia goszczono uczniów i nauczycieli ze szkoły partnerskiej w Bad Bentheim (Dolna Saksonia). Była to druga wizyta młodzieży niemieckiej w skierniewickim Klasyku, nasi licealiści swoich niemieckich kolegów także już mieli okazję odwiedzić.
Młodzież wspólnie realizowała projekt „Młodość, wolność i odwaga w obliczu wojny”. Projekt ten dotyczył działalności młodych Polaków w okresie drugiej wojny światowej. Koordynatorkami projektu były: Iwona Stanowska i Beata Januszkiewicz - nauczycielki języka niemieckiego w Zespole Szkół im. ks. Stanisława Konarskiego w Skierniewicach.
Celem tego przedsięwzięcia było podtrzymanie współpracy szkoły i niemieckiej organizacji, rozwój partnerstwa, integracja młodzieży, doskonalenie komunikacji w języku niemieckim i angielskim, poznawanie krajów, ich historii i kształtowanie u uczniów postawy otwartej na inne narodowości i kulturę.
-Wraz ze swoimi gośćmi odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie, a także Muzeum Tradycji Niepodległościowych i stację Radegast w Łodzi - mówi Iwona Stanowska. -Temat projektu z uwagi na swój charakter był dosyć trudny i wywoływał dużo emocji wśród młodzieży zarówno polskiej jak i niemieckiej. Ale o trudnej historii obu narodów trzeba rozmawiać, a takie spotkania temu służą. Pozwalają one obalać stereotypy i uprzedzenia panujące w obu narodach, pozwalają też budować przyjazne relacje polsko-niemieckie.
I takie właśnie przyjaźnie zostały zawiązane. Niemieccy uczniowie w Skierniewicach byli przez tydzień. Przez ten czas mieszkali u polskich rodzin. Z dużymi emocjami opowiadali jakie duże wrażenie zrobiła na nich polska gościnność i życzliwość. Wszyscy jednogłośnie podkreślali, że spotkali się w Polsce z dużą serdecznością. Niestety pojawiły się też przykre momenty. Niemieccy uczniowie podczas podróży pociągiem do Polski spotkali się z niemiłą sytuacją.
- W jednym z przedziałów trzy starsze panie słysząc, że rozmawiamy w języku niemieckim wyszły z przedziału. Zachowywaliśmy się jak należy, rozmawiałyśmy cicho. To było niezręczne zdarzenie. Jest nam przykro, bo naszej historii nie możemy zmienić, a ta niechęć do naszego kraju była wyczuwalna - mówi jedna z niemieckich uczennic. - Byłam przerażona, myśląc, że dziadek albo babcia osoby, u której będę mieszkała, może być z góry uprzedzona. Jednak obawy były niesłuszne. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci.
Wizyta w Polsce, odwiedziny ważnych dla Polaków miejsc była dla nich ogromną lekcją historii.
-Nie wiedzieliśmy, że Polska podczas II wojny światowej doznała tylu cierpień, że był tutaj taki silny ruch oporu. Podziwiamy walczących wtedy młodych ludzi, że mieli na tyle odwagi i siły do walki. Po wizytach w muzeach łatwiej nam teraz zrozumieć, dlaczego Polacy są tak negatywnie nastawieni do narodu niemieckiego - mówią.
Polscy uczniowie będąc w październiku na wymianie w Niemczech także dużo nowego się nauczyli.
- Teraz wiemy, że nie wszyscy Niemcy się godzili z tym co zrobili naziści, że też się z nie wszyscy z tym nie zgadzali .
- Uczestnicząc w wymianie, uczymy się tolerancji, poznajemy inną kulturę i często zmieniamy nasze poglądy, likwidujemy stereotypy i wyobrażenia, często mylne, o nas Polakach, jak też o naszych sąsiadach - kwituje pani Iwona.
Wymiana szkolna dofinansowywana jest przez Polsko-Niemiecką Fundację Młodzieży.