Dwie osoby podtrute czadem trafiły do szpitala. Czujnik tlenku węgla nie zadziałał

Czytaj dalej
Fot. Dziennik Zachodni
Rafał Klepczarek

Dwie osoby podtrute czadem trafiły do szpitala. Czujnik tlenku węgla nie zadziałał

Rafał Klepczarek

Dwoje mieszkańców komunalnego budynku przy ul. Kurkowej trafiło we wtorek (22 stycznia) do szpitala w Łowiczu z podejrzeniem podtrucia tlenkiem węgla.

Jego źródłem był prawdopodobnie nieszczelny piec kaflowy, który znajdował się w budynku administrowanym przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Łowiczu. 38-letni mężczyzna i 62-letnia kobieta, uskarżający się na ból głowy, sami wezwali na pomoc ratowników.

Co ciekawe, w mieszkaniu znajdował się czujnik czadu. Urządzenie jednak nie zadziałało prawidłowo, choć tlenek węgla w powietrzu na pewno był. Ratownicy z Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu zmierzyli jego stężenie i czujnik wykazał 48 ppm (jednostek stężenia objętościowego czadu w powietrzu). Pomiar odbył się już po przewietrzeniu pomieszczeń mieszkalnych, a więc pierwotne stężenie śmiercionośnego związku chemicznego było znacznie wyższe.

Czad groźny dla ludzkiego organizmu robi się od stężenia przekraczającego 200 ppm. Wtedy zaczyna powodować silne bóle główny przy wdychaniu co najmniej przez 1 godzinę. Śpiączka następuje przy stężeniu 800 ppm CO, a dwukrotnie wyższe zabija człowieka po 20 minutach.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.