"Dziesiątacy" maszerowali ze Starego Waliszewa do Chruślina [Zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Rafał Klepczarek

"Dziesiątacy" maszerowali ze Starego Waliszewa do Chruślina [Zdjęcia]

Rafał Klepczarek

Członkowie Stowarzyszenia im. 10 Pułku Piechoty w Łowicz w ramach akcji „Ocalić od zapomnienia” odwiedzili pole bitwy nad Bzurą, do której doszło we wrześniu 1939 roku.

Dziewięciu przedstawicieli grupy rekonstrukcji historycznej przeszło od Starego Waliszewa do Chruślina w gminie Bielawy. 78 lat temu podczas walk z hitlerowskim najeźdźcą operowały tam Wielkopolska Brygada Kawalerii oraz 4. Dywizja Piechoty z Armii „Poznań”.

Podczas siedmiogodzinnego marszu „Dziesiątacy” oddali hołd żołnierzom pochowanym na waliszewskim cmentarzu, odwiedzili wojskową nekropolię z I wojny światowej w okolicach Rulic oraz miejsce pochówku partyzantów poległych w 1943 roku i pochowanych w Chruślinie, a także grób płk Kazimierza Widorta. Dowódca 5. kompanii 67 PP poległ 14 września 1939 roku podczas polsko-niemieckich walk nad Bzurą.

W czasie niedzielnej (9 lipca) wędrówki śladami historii członkowie łowickiego stowarzyszenia ćwiczyli marsz ubezpieczony oraz wojskowe komendy. Na swoim szlaku spotkali mieszkańców gminy Bielawy, którzy przekazywali im wspomnienia z czasów II wojny światowej.

- Miła niespodzianka spotkała nas w Chruślinie – informuje Piotr Marciniak, prezes SH im. 10 PP w Łowiczu. – Mieszkaniec tej miejscowości Jan Pietrzak przekazał do naszych zbiorów skrzynkę amunicyjną do ciężkiego karabinu maszynowego browning. Jest to kolejna pamiątka związana z największą batalią wojny obronnej 1939 roku.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.