Dziesiątacy z Łowicza pozyskali kolejne pamiątki z wrześniowych walk nad Bzurą [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Rafał Klepczarek

Dziesiątacy z Łowicza pozyskali kolejne pamiątki z wrześniowych walk nad Bzurą [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek

Członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu po raz kolejny w ramach akcji "Ocalić od zapomnienia" wyruszyli szlakiem polsko-niemieckich walk z czasów wojny obronnej 1939 roku. Tym razem wybrali się trasą łączącą Zduny z Sobotą.

Organizowana cyklicznie od kilku lat akcja polega na przemarszach przez podłowickie wsie członków stowarzyszenia w umundurowaniu 10 pułku piechoty, który do rozbicia podczas bitwy nad Bzurą stacjonował w pelikanim grodzie.

- Nasze wędrówki służą nie tylko rozmowom z mieszkańcami i edukowaniem ich w zakresie wiedzy historycznej, dotyczącej wydarzeń XX wieku, ale także odwiedzinom miejsc pamięci i oddaniu honorów pochowanym tam żołnierzom - informuje Piotr Marciniak, prezes łowickiej grupy rekonstrukcji historycznej. - Ważnym aspektem naszych działań jest także pozyskanie elementów wyposażenia pozostawionych przez przemieszczające się wojska w czasie konfliktów zbrojnych.

Dzięki tego typu działaniom Dziesiątakom udało się m.in. odbudować wojskowe rowery oraz skorygować wygląd biedki telefonicznej (wzór z 1931 roku). Dużą wartością dla miłośników historii są także rozmowy z najstarszymi mieszkańcami wsi, służące archiwizacji wspomnień tych ostatnich.

Dzięki wcześniejszym akcjom SH im. 10 PP w Łowiczu udało się wzbogacić nie tylko kolekcję przedmiotów, pochodzących z pól bitew, znajdującą się w siedzibie stowarzyszenia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, ale także powiatowej placówki muzealnej.

Podczas ostatniej wędrówki rekonstruktorzy z Łowicza otrzymali woreczek z łuskami i klamerkami znalezionymi podczas prac polowych. Przedmioty te stanową namacalny dowód działań wojennych na tym terenie. Marsz był także okazją do zapalenia zniczy na wojskowych grobach w Zdunach oraz Sobocie, gdzie złożono polskich żołnierzy poległych w największej batalii wojny obronnej 1939 roku, jaką była bitwa nad Bzurą.

Rafał Klepczarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.