Egzaminy 2015: To warto wiedzieć [ZASADY]

Czytaj dalej
Ewa Abramczyk-Boguszewska

Egzaminy 2015: To warto wiedzieć [ZASADY]

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Centralna Komisja Egzaminacyjna dokładnie określa procedury przeprowadzania egzaminów.

Co możesz wnieść na salę

Na żadnym z egzaminów nie wolno używać komórek ani innych tego typu urządzeń. Nie można ich nawet wnieść na salę. Szóstoklasiści i gimnazjaliści mogą zabrać wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem (atramentem), a na część matematyczną - przybory do rysowania: ołówek, gumkę, linijkę, ekierkę, cyrkiel i kątomierz. Nie wolno korzystać ze słowników i tablic matematycznych. Trzeba mieć legitymację szkolną,# Czarny długopis lub pióro jest wymagane również na maturze. Lista przyborów pomocniczych, z których można korzystać na egzaminach maturalnych z poszczególnych przedmiotów określa komunikat dyrektora CKE.

Kto może zajrzeć do pracy

Wgląd do pracy egzaminacyjnej przysługuje:
- w przypadku sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego - uczniowi i jego rodzicom lub prawnym opiekunom
- w przypadku matury lub egzaminów eksternistycznych - zdającemu.

Aby móc zajrzeć do sprawdzonej pracy, zawsze konieczne jest złożenie pisemnego wniosku. Należy go skierować do dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej. Można to zrobić osobiście albo przesłać wniosek pocztą, mailem czy faksem. Rodzicom osób pełnoletnich nie udziela się informacji na temat pracy egzaminacyjnej.

W ciągu 5 dni od daty otrzymania wniosku dyrektor komisji egzaminacyjnej wyznacza termin oraz miejsce, w którym będzie można obejrzeć pracę. Czas oczekiwania na wgląd do pracy nie może być dłuższy niż 14 od daty wpłynięcia wniosku. W przypadku dużej liczby wniosków termin też może zostać przesunięty, ale nie więcej niż o 7 dni.

Prace egzaminacyjne są przechowywane przez 6 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników egzaminu maturalnego. Później wgląd do pracy nie jest już możliwy.

Gdzie znajdziesz zadania

CKE na swojej stronie zamieszcza przykładowe arkusze egzaminacyjne sprawdzianu szóstoklasisty, egzaminu gimnazjalnego, matury, egzamin zawodowego i eksternistycznego. Są tam też rozwiązania.

na podstawie www.cke edu.pl
oprac. (ea)

Ewa Abramczyk-Boguszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.