Erekcyjny akt już jest, ale gdzie inwestor
Według zapowiedzi, pierwsza łopata przy budowie skierniewickiego centrum ortopedii zostanie wbita tego lata. Jeśli będzie poważny inwestor, budowa potrwa około dwóch lat.
Środa, 10 maja, może być dla Skierniewic datą znamienną. Tego dnia wmurowano akt erekcyjny Europejskiego Instytutu dr. Paleya.
Jak zapisano w dokumencie - podpisanym m.in. przez doktora Drora Paleya ze Stanów Zjednoczonych, Małgorzatę Nowotnik, prezes Fundacji Zdrowia i Kultury Kochaj Życie oraz Krzysztofa Jażdżyka, prezydenta Skierniewic - „będzie to miejsce leczenia rzadkich chorób, niosące wszystkim potrzebującym pomoc i ulgę w cierpieniu.”
Konsultacje
Rodzice dwuletniego Teodora przyjechali z okolic Warszawy, powiadomieni pocztą pantoflową przez rodziców chorych dzieci. Kilkadziesiąt innych osób przywiozło swoje dzieci z dalszych regionów Polski. Liczą na cud, bo znany na całym świecie z nowatorskiej metody przedłużania kończyn dzieci dr Dror Paley rozpoczął we wtorek, 9 maja, trzydniowe konsultacje. Towarzyszył mu dr David Feldman, specjalizujący się w pediatrycznej chirurgii ortopedycznej u dzieci ze skoliozą i ciężkimi deformacjami kończyn i bioder.
Konsultacje ortopedyczne z udziałem dr. Paleya - założyciela słynnej na całym świecie kliniki wydłużania kończyn Paley Advanced Limb Lenghtening Institute na Florydzie - w Skierniewicach odbyły się już po raz drugi od czasu, gdy fundacja Kochaj Życie rozpoczęła rozmowy z lokalnym samorządem w sprawie usytuowania tu drugiego na świecie, po Florydzie, centrum ortopedii dziecięcej.
W ciągu trzech dni w gabinetach Centrum Medycznego Ogrodowa doktor Paley oraz doktor Feldman zbadali około 60 małych pacjentów.
Trochę Stanów w Skierniewicach
10 maja na świeżo wykoszonym placu w dawnych koszarach ustawiono płócienny pawilon, mikrofony, a obok błyszczał kamień z tablicą informującą, że właśnie tutaj uroczyście podpisano i wmurowano akt erekcyjny pod budowę centrum.
Zaledwie dwa miesiące temu Małgorzata Nowotnik i Krzysztof Jażdżyk podpisali akt notarialny sprzedaży działki. Przypomnijmy, że list intencyjny w sprawie budowy w Skierniewicach specjalistycznego centrum ortopedii dziecięcej podpisano w maju 2015 roku, po dwumiesięcznych negocjacjach. Fundacja wybrała Skierniewice ze względu ma obiecaną przez samorząd sprzedaż na preferencyjnych warunkach działki pod budowę kliniki: działka o powierzchni 1,7 ha kosztowała fundację zaledwie 41 tysięcy złotych.
Nim doszło do złożenia podpisów pod aktem erekcyjnym, głos zabrali główni bohaterowie wydarzenia, w tym totalnie wyluzowany doktor Paley, który w sweterku i z rękami w kieszeniach mówił między innymi o swoich polskich korzeniach.
Prezydent Skierniewic promieniał, pani prezes fundacji również, przebijając się we wzajemnych uprzejmościach.
Gdy dokument podpisano, został on wciśnięty do metalowej tuby razem z egzemplarzami dwóch gazet lokalnych, w tym „Dziennika Łódzkiego” z 10 maja, włożony do przygotowanego miejsca i zamurowany. Każdy z najważniejszych gości - Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia, nie znalazł czasu, by pojawić się osobiście - miał możliwość zaczerpnięcia kielnią przygotowanego zawczasu cementu.
- Doktor Paley wzruszył się bardzo. Dzieci już nie będą musiały odlatywać na Florydę, lecz będą operowane tutaj, w Skierniewicach. Trudne operacje będzie robił osobiście doktor Paley. Apel do rodziców: kochani, będziecie mieli to, co przez lata mieliście w Stanach. Teraz będzie w Polsce, w Skierniewicach i to zdecydowanie taniej, prawdopodobnie jedną trzecią, jedną czwartą tamtych kosztów - w późniejszej rozmowie przekonywała Małgorzata Nowotnik.
Inwestor ciągle tajemniczy
Skierniewickie centrum ortopedii wybuduje powołana w tym celu spółka, zawiązana przez fundację (która włoży kupioną od miasta działkę) i inwestora (sfinansuje budowę) - żadne szczegóły jednak do tej pory nie padły.
Podczas sesji rady miasta w sierpniu ub. roku, gdy radni mieli podjąć uchwałę o sprzedaży fundacji nieruchomości w trybie bezprzetargowym za 1 procent jej wartości, prezes Nowotnik zapowiedziała, że ujawni inwestora po podpisaniu aktu notarialnego sprzedaży działki. W kolejnych miesiącach z przekazywanych ogólników wynikało, że może to być ktoś polskiego pochodzenia z Doliny Krzemowej.
Gdy w marcu podpisywano akt notarialny sprzedaży usłyszeliśmy, że inwestor zostanie ujawniony podczas wmurowania aktu erekcyjnego...
Nie został, a według naszych nieoficjalnych informacji gorączkowe rozmowy ciągle trwają. Z kim?
- Rozmawiamy z dwoma inwestorami. Wybrany zostanie jeden z nich, lub jeśli dojdą między sobą do porozumienia, obaj. Są z Polski, ale nie ze Skierniewic, konkrety podam w najbliższym tygodniu - tyle po środowej uroczystości ujawniła prezes fundacji w rozmowie w dziennikarzem „ITS”.
Pełny tekst aktu erekcyjnego
My, przedstawiciele władz samorządowych miasta Skierniewice oraz Fundacji Zdrowia i Kultury Kochaj Życie, kierując się zamiarem dobra najmłodszych mieszkańców Polski, Europy i całego świata, wyrażamy wolę utworzenia Europejskiego Instytutu dr. Paleya w Skierniewicach. Będzie to miejsce leczenia rzadkich chorób, niosące wszystkim potrzebującym pomoc i ulgę w cierpieniu. Instytut będzie leczył przede wszystkim dzieci, które urodziły się z bardzo ciężkimi wadami ortopedycznymi. Na poparcie tej deklaracji sporządziliśmy niniejszy akt – dla współczesnych oraz przyszłych pokoleń, aby pamięć o tym szlachetnym przedsięwzięciu przetrwała jak najdłużej.
Dokument uroczyście podpisano, poświecono i wmurowano w dniu 10 maja 2017 roku w obecności zaproszonych gości.