Figura św. Huberta: Jeleń zwany krasnalem

Czytaj dalej
Fot. Agnieszka Kubik
Magdalena Grajnert

Figura św. Huberta: Jeleń zwany krasnalem

Magdalena Grajnert

Figura św. Huberta została usunięta z cmentarza św. Stanisława, trwają przygotowania do ponownego jej umiejscowienia... prawie w sąsiedztwie poprzedniej lokalizacji.

Blisko trzy lata temu na cmentarzu przy kościele św. Stanisława stanęła figura św. Huberta. Rzeźbę ustawiono z okazji 90-lecia Polskiego Związku Łowieckiego i chociaż została z cmentarza usunięta , wciąż wzbudza niemałe emocje.

Gdzie jest jeleń

Zgodnie z decyzją ministra kultury miejsce na zabytkowym cmentarzu św. Stanisława musiało powrócić do pierwotnego stanu.

Figurę zabrano, z czego ucieszyły się osoby, którym ludowa rzeźba zdecydowanie nie przypadła do gustu.
Pojawił się pomysł umieszczenia jej na terenie skierniewickiego nadleśnictwa, gdzie rzeczywiście pasuje figura patrona myśliwych i leśników. Cytując brewiarz, św. Hubertowi „przypisywano także opiekę nad dotkniętymi wścieklizną, czczono go powszechnie jako patrona chorych na epilepsję i lunatyków”.

Nadleśniczy Lesław Mateja podkreśla brak formalnych ustaleń między PZŁ i Nadleśnictwem Skierniewice w sprawie lokalizacji figury.

- Myśliwi nie zwrócili się do nas z taką propozycją, my też nie zwróciliśmy się do nich - mówi Lesław Mateja. - Chociaż myślę, że nadleśnictwo to dobre miejsce dla św. Huberta.

Kolejną lokalizacją miał być teren parafii garnizonowej. Ksiądz ppłk Paweł Piontek, proboszcz parafii garnizonowej, śmieje się zapytany o losy jelenia... to znaczy pomnika św. Huberta.

- Nie mam pojęcia, gdzie może być figura, w każdym razie u mnie nie ma jej na pewno - zapewnia ks. Paweł.

Estetyczny koszmarek?

Figura ma tylu zwolenników, co przeciwników.

Co do części zasadniczej opinie są zadziwiająco zgodne - przaśność figurki dostrzegają niemal wszyscy.

- Rzeźba w sama sobie jest fajna, prosta i sympatyczna, tylko lokalizacja była niefortunna -
mówi Marzena Rafińska z Izby Historii Skierniewic. - W dotychczasowej lokalizacji naruszała kompozycję cmentarza. Fajnym pomysłem było umieszczenie jej w nadleśnictwie - dodaje.

- Cały pic polega na tym, że to zrobił artysta ludowy - mówi Piotr Jendral, przewodniczący zarządu okręgowego PZŁ. - Postaci Jezusa Chrystusa wykonywane przez twórców ludowych też są czasami trochę komiczne i wypaczające wygląd, ale mają zalety w sensie artystycznym - dodaje.

Robert Sobociński, poznański projektant i twórca rzeźby Wokulskiego i Ławeczki Pieniążka mówi, że w sztuce ludowej bardziej niż o formę chodzi o emocje.

- Twórcy ludowi kierują się emocjami, a nie poczuciem piękna - tłumaczy artysta Sobociński
. - Dobrze, że figura budzi emocje. Ta rzeźba wcale nie jest najgorsza, ma w sobie pewne ciepło i skupienie. Ona nie pretenduje do profesjonalnej sztuki i zapewne odpowiada wrażliwości ludzi z koła łowieckiego - kwituje Robert Sobociński.

Figura z historią

Przewodniczący zarządu okręgowego PZŁ, zapytany o wartość wizerunku św. Huberta dla myśliwych, odpowiada krótko.

- Każdy myśliwy we własnym sumieniu musi rozstrzygnąć jak ważna to postać - mówi Piotr Jendral. - To przede wszystkim postać historyczna jak św. Franciszek i trzeba o tym wiedzieć - dodaje.

Jeleń jest spadkiem po poprzednim łowczym okręgowym i przysporzył niemałych kłopotów obecnym władzom koła.

- Mówimy na niego „krasnal” - śmieje się jeden z myśliwych.
- Teraz jest u jednego z kolegów na posesji, ale kobita ma dosyć i już go goni, żeby „krasnala” zabierał.

Ks. proboszcz Grzegorz Gołąb figurę poświęcił, myśliwi z własnych pieniędzy przeznaczyli na nią ok. 20 tys. zł. Emocje przede wszystkim wzbudzało miejsce, a nie figura, która znalazła się na terenie znajdującym się pod pieczą konserwatora zabytków.

- Mój poprzednik się tego nie dopatrzył i rozpętała się medialna burza, że obelisk stoi nielegalnie - mówi przewodniczący Jendral. - Jest mi przykro, że zastałem taką sytuację i musiałem z konserwatorem zabytków uczestniczyć w tej całej walce na korespondencję - kwituje.

Piotr Jendral mocno podkreśla, że mówimy nie o postaci jelenia, tylko chrześcijańskiego świętego. O gustach się nie dyskutuje, w tej kwestii każdy ma własne zdanie. Jaka jest opinia przewodniczącego?

- Moim zdaniem należałoby figurę zubożyć, były metalowe maszty, słupy, łańcuchy, teraz już ich nie będzie - zapowiada.

Kres jeleniej tułaczki

Okazuje się, że podczas ostatniej rady Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego rozstrzygnęły się losy św. Huberta.

- Przygotujemy mu miejsce na terenie naszej siedziby przy ul. św. Stanisława 10a, mamy już zgodę spółdzielni Bielany Bis - mówi myśliwy Mariusz Jaworski. - To będzie najlepsza lokalizacja.

Magdalena Grajnert

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

tygodnikits.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.