Finał konsultacji w sprawie obszaru rewitalizacji Skierniewic

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Burzyński
Sławomir Burzyński

Finał konsultacji w sprawie obszaru rewitalizacji Skierniewic

Sławomir Burzyński

Skierniewicki ratusz zakończył społeczne konsultacje w sprawie wyznaczenia zdegradowanego obszaru miasta, który będzie poddany rewitalizacji za unijne pieniądze (pod warunkiem uzyskania dofinansowania).

Na ostatniej już debacie w sali konferencyjnej przy ulicy Senatorskiej pojawiły się… dwie osoby.

– Mieszkam na ulicy Waryńskiego i bardzo bym się cieszyła, żeby było dobre dojście do Łowickiej – swoje uwagi przedstawiła Elżbieta Głogowska, jednak jej propozycja nie będzie uwzględniona, ponieważ ten obszar znajduje się poza granicami przyszłej rewitalizacji.

Tak znikoma frekwencje nie miała jednak większego znaczenia, ponieważ główne propozycje zgłoszono na wcześniejszych, bardziej licznych spotkaniach, a teraz precyzyjnym wyznaczeniem obszaru zajmie się łódzka firma Bajor Consulting.

– Chcieliśmy zrobić jak najwięcej spotkań, niestety odzew jest mały. Dobrze że ci, którzy przyszli, mieli konkretne propozycje i rzeczowe uwagi – mówi Przemysław Bajor.

Konsultacje rozpoczęły się w połowie stycznia i w tym czasie właśnie na skutek propozycji powiększono granice obszaru zdegradowanego miasta.

Od północnej części miasta wyznaczony obszar obejmuje parowozownię, poniżej park miejski do ulicy Kościuszki i potem na południe wzdłuż rzeki aż do zalewu Zadębie (w pierwszej wersji granica obszaru kończyła się na ulicy 1 Maja, obecnie obejmuje koszary). Wzdłuż brzegów zalewu dochodzi do kładki w górze rzeki i wzdłuż ulicy Granicznej kieruje się do ulicy Rawskiej, by wzdłuż niej pójść znów na północ, do ulicy Ogrodowej, Reymonta i Sobieskiego.

Początkowo planem zamierzano objąć osiedle przy ulicy Mickiewicza, ale wszystko wskazuje na to, że granica pobiegnie na drugą stronę torów kolejowych wzdłuż wiaduktu. Potem ulicą Bielańską do parowozowni, zamykając w ten sposób obszar rewitalizacji.

– Obszar będzie pomniejszony o rejon ulicy Mickiewicza z tego powodu, że rewitalizacja może objąć maksimum 30 procent ogółu mieszkańców miasta i 20 procent jego powierzchni. O ile chodzi o teren, to mamy jeszcze zapas, ale przekraczamy liczbę mieszkańców, bo z ulicą Mickiewicza jest to około 33-34 procent ogółu – wyjaśnia Przemysław Bajor.

"Lokalny program rewitalizacji miasta Skierniewice na lata 2015-2022", jaki w Bajor Consulting zamówił skierniewicki ratusz, jest niezbędnym dokumentem do ubiegania się o wsparcie w ramach działania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. To będzie prawdopodobnie już ostatnie, tak duże unijne rozdanie kasy i skierniewicki samorząd chce z niego wyciągnąć jak najwięcej na „odnowę struktury społecznej oraz gospodarczej wybranego obszaru miasta”.

Konkretnie na co? Ta część programu rewitalizacji, po wyznaczeniu granic obszaru zdegradowanego, jeszcze przed nami i również zostanie poddana pod społeczne konsultacje. Cały program rewitalizacji miasta będzie opracowany do połowy tego roku.

Sławomir Burzyński

Czym jest rewitalizacja?

Pojęcie rewitalizacji określane jest jako odbudowa, renowacja czyli przywracanie stanu pierwotnego lub minimum stanu używalności jakiegoś obiektu lub terenu. Rewitalizacja to nie tylko renowacja budynków. Należy ją rozumieć jako odnowę całej struktury społecznej oraz gospodarczej miasta. Trwały rozwój miasta nastąpi bowiem tylko wtedy, gdy zapewnimy szanse wszystkim mieszkańcom bez względu na status społeczny. Dokumenty strategiczne muszą zaprogramować jak osiągnąć ten cel, zaplanować jakie grupy mieszkańców wymagają szczególnego wsparcia.

Przygotowanie programu rewitalizacji

Lokalny Program Rewitalizacji to dokument planistyczny, który diagnozuje sytuację w mieście oraz określa dzielnice wymagające przeprowadzenia zaplanowanych zadań rewitalizacyjnych. Dlatego najważniejszą częścią Lokalnego Programu Rewitalizacji jest diagnoza, która wskaże szanse i zagrożenia rozwoju obszaru miejskiego. Należy zidentyfikować te obszary, które w rzeczywistości spełniają kryteria poddania ich procesom rewitalizacyjnym. Dokonując tego wyboru należy wziąć pod uwagę poziom:
•bezrobocia,
•ubóstwa oraz trudne warunki mieszkaniowe,
•przestępczości,
•wykształcenia mieszkańców,
•przedsiębiorczości mieszkańców,
•degradacji technicznej infrastruktury i budynków,
zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
(Bajor Consulting)

Sławomir Burzyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.