Firma czeka na pieniądze od miasta
Ulica Pieniążka nadal w budowie. Wykonawca z Piotrkowa domaga się od miasta zapłaty za dodatkowe roboty, ale miesiące mijają, a pieniędzy nie dostał.
Nowa droga od ronda Solidarności do ulicy Rawskiej, gdzie również zbudowano rondo jest wyasfaltowana, ale choć ma już patrona (został nim profesor Szczepan Pieniążek) ciągle nie jest skończona. Termin zakończenia budowy początkowo wyznaczono na 30 listopada, ale gdy zaczęły się trudności, został przełożono na połowę czerwca przyszłego roku. Trudności były nieprzewidziane. Latem na szlaku przyszłej ulicy natrafiono na przysypane ziemią doły, zapełnione śmieciami, a na jednym z odcinków pojawiły się wody podskórne i trzeba było zaprojektować i wykonać odwodnienie. Prace wykonano, lecz do dziś wykonawca bezskutecznie domaga się od miasta zapłaty za dodatkowe roboty.
Już w lipcu uchwałą radnych miejskich na zapłatę za nieprzewidziane wydatki przy budowie drogi wyasygnowano z miejskiej kasy 1,4 mln złotych, Mimo to do dziś nie podpisano dodatkowej umowy i wykonawca pieniędzy nie dostał.
Piotr Mazur, kierownik budowy Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych z Piotrkowa Trybunalskiego oskarża o opieszałość władze miasta na czele z prezydentem Leszkiem Trębskim i grozi procesem.
– Obecnie realizowane są jedynie prace zabezpieczające wykonane już roboty i zgromadzone materiały przed utratą jakości, zniszczeniem, lub powstaniem szkody. Powodem takiej decyzji wykonawcy jest opieszałość administracji prezydenta Trębskiego co do załatwienia tej sprawy. Z punktu widzenia prawa zostały spełnione wszystkie wymagania merytoryczne, aby przedmiotowe roboty uznać za roboty dodatkowe i przeprowadzić stosowną procedurę zawierania umowy na takie roboty – informuje Piotr Mazur i jak dodaje, wykonawca przekazał wszystkie wymaganych prawem dokumenty wystarczające do zawarcia umowy.
Jeden z urzędników ratusza przyznał nieoficjalnie, że nie rozumie decyzji ustępującego prezydenta Leszka Trębskiego, który wstrzymał zapłatę za dodatkowe prace przy budowie ulicy Pieniążka. – Pieniądze im się należą – uważa, mając na myśli Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych z Piotrkowa.
Co na to nowy prezydent Skierniewic?
– Czeski film – mówi krótko Krzysztof Jażdżyk. – Skoro prezydent Trębski wystąpił do rady miasta o określoną kwotę, to chyba wycenił i sprawdził, ile to będzie kosztować. Nie widziałem jeszcze żadnych dokumentów (rozmawialiśmy z Krzysztofem Jażdżykiem jeszcze przed oficjalnym objęciem urzędu – przyp. red.), ale sprawę na pewno trzeba rozwiązać. Ludzie czekali na tą drogę od lat i trzeba ją skończyć, ale na pewno zgodnie z prawem – dodaje.
Spytaliśmy też Leszka Trębskiego, dlaczego miasto nie podpisało umowy i nie zapłaciło za dodatkowe prace.
– Ponieważ wykonawca nie przedstawił dowodów na to, że wydobyte śmieci wywieziono na wysypisko. Ja nie wiem, co się z nimi stało. Firma sobie pójdzie, a ktoś potem zapyta, gdzie się śmieci podziały. Muszą na to przedłożyć dokumenty – stwierdził Leszek Trębski podkreślając, że nie byłoby żadnych problemów z zapłaceniem za dodatkowe prace, gdyby nie było wątpliwości gdzie są śmieci wydobyte spod budowanej drogi.
Piotr Mazur zarzuca też poprzednim władzom samorządowym, że są winne opóźnieniom w budowie ronda w ulicy Rawskiej. Jak twierdzi kierownik budowy, wykonawca chciał wykonywać włączenie w ulicę Rawską już we wrześniu, jednak miasto nie dało na to zgody ze względu na możliwe do wystąpienia utrudnienia w ruchu podczas święta kwiatów oraz Święta Zmarłych.
Prawdopodobnie wcześniejsze ukończenie budowy ronda i tak było niemożliwe ze względu na przedłużające się wątpliwości, czy potrzebny jest operat wodno-prawny, czy jak wcześniej twierdził biegły specjalista, nie jest potrzebny. Zgodnie z obwieszczeniem wojewody z początku listopada, "w dniu 30.10.2014 r. wydana została decyzja Wojewody Łódzkiego nr 423/14, odmawiająca zmiany decyzji Wojewody Łódzkiego nr 372/14 z dnia 5.10.2012 r., udzielającej Prezydentowi Miasta Skierniewice zezwolenia na realizację inwestycji drogowej polegającej na rozbudowie drogi wojewódzkiej nr 707 na terenie miasta Skierniewice wraz z infrastrukturą."