Fragment kości błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki będzie adorowany w Łowiczu

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Rafał Klepczarek

Fragment kości błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki będzie adorowany w Łowiczu

Rafał Klepczarek

Podczas obchodów 37. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego w naszym kraju, w bazylice mniejszej w Łowiczu złożone zostaną relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Do łowickiej świątyni diecezjalnej trafi fragment kości kapelana warszawskiej „Solidarności”, który jesienią 1984 roku został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy PRL-owskiej bezpieki.

- Od dłuższego czasu zabiegałam o to, aby do Łowicza trafiły relikwie patrona duchowego naszej organizacji związkowej – informuje Teresa Kowalska-Suchecka, przewodnicząca łowickiego oddziału NSZZ „Solidarność”. – Niezmiernie się cieszę, że zostaną one złożone w relikwiarzu z napisem „Solidarność”. Przykro mi natomiast, że nie będę mogła ze względów zdrowotnych uczestniczyć w tej podniosłej chwili, gdy relikwie będą witane w bazylice mniejszej.

Łowickie obchody 37. rocznicy wprowadzenia przez generała Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego w Polsce rozpoczną się 13 grudnia spotkaniem modlitewnym pod Zakładem Karnym w Łowiczu. Na jego ścianie znajduje się tablica poświęcona internowanym tam przez komunistyczne władze PRL działaczom NSZZ „Solidarność”.

O godz. 16 na skwerze „Solidarności” w Łowiczu rozwinięta zostanie 50-metrowa flaga marszowa wykonana przez fundację im. Stanisława Pomian-Srzednickiego w Łodzi. Zostanie ona przeniesiona ulicami miasta pod pomnik Jana Pawła II na Starym Rynku, gdzie nastąpi jej uroczyste zwinięcie.

- Zbieramy fundusze na wykonanie flagi Dla Niepodległej – informuje Wojciech Gędek, szef łowickiego Klubu Gazety Polskiej, która organizuje rocznicową uroczystość wespół z miejscowym oddziałem NSZZ „Solidarność”. – Jej powstanie wpisuje się w tegoroczne obchody 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Kapituła powstania flagi ustaliła, iż osoba, która wpłaci na rzecz pokrycia kosztów jej uszycia 50 zł - zostanie umownym właścicielem jednego metra bieżącego. Można także wpłacić połowę tej kwoty (dane do przelewu znalazły się na zaproszeniach wysłanych przez organizatorów – przyp. red.).

Darczyńcy otrzymają specjalne certyfikaty wystawione przez łódzką fundację, której patronuje pierwszy po zrzuceniu przez Polskę oków niewoli prezes Sądu Najwyższego RP.

O godz. 18 uczestnicy rocznicowych uroczystości przeniosą się do bazyliki mniejszej w Łowiczu, gdzie uroczystą mszę świętą odprawi ksiądz biskup Andrzej F. Dziuba. Wtedy też nastąpi uroczyste złożenie w świątyni relikwii ks. Jerzego Popiełuszki, które pozyskano podczas ekshumacji przeprowadzonej w 2010 roku w ramach procesu beatyfikacyjnego kapłana z jego grobu w parafii św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu.

Uroczystości o godz. 20 zamknie program artystyczny „Zapomniane kolędy stanu wojennego”.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.