Galeria Browarna w Łowiczu poddawana jest renowacji [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek, fotopolska.eu
Rafał Klepczarek

Galeria Browarna w Łowiczu poddawana jest renowacji [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek

Zabytkowy budynek Galerii Browarna jest poddawany zabiegom renowacyjnym i zabezpieczającym. Prace wycenione na ponad 270 tys. zł kwotą 75 tys. zł zostały dofinansowane przez władze samorządowe województwa łódzkiego. Objęły one m. in. glorietę, czyli nadbudówkę z kolumnami.

Galeria Browarna należąca do znanego artysty malarza Andrzeja Biernackiego mieści się w dawnym kościele ewangelickim. Świątynia ta powstała w latach 1838-39 dla licznej grupy niemieckich kolonistów, którzy zaczęli osiedlać się w Łowiczu od końca XVIII wieku.

Ten nietuzinkowy zabytek został zaprojektowany w stylu klasycznej świątyni greckiej przez wybitnego architekta Henryka Marconiego. Inne źródła wskazują, że było to Jan Łuczaj, a Marconi wprowadził tylko pewne modyfikacje.

Kościół był odnawiany w 1913 i 1914 roku. Jest to murowana świątynia z frontonem zwróconym na północ. W fasadzie znajduje się monumentalny portyk sześciokolumnowy ze stukowym Okiem Opatrzności.

Obok dawnego zboru ewangelickiego, który w prywatne ręce przeszedł na początku lat 90. XX wieku, znajduje się dzwonnica z 1866 roku.

W czasach świetności kościoła w mieście nad Bzurą mieszkało około 200 protestantów, a cała łowicka parafia ewangelicka liczyła 2,5 tysiąca osób.

Obecnie w ciekawym architektonicznie gmachu mieści się galera sztuki. Do 12 listopada 2019 roku włącznie można w niej oglądać wystawę malarstwa Doroty Cieślińskiej-Brodowskiej.

Na zdjęciach przedstawiamy najnowsze oraz archiwalne zdjęcia dawnego zboru protestanckiego.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.