Gdzie rodzic dziecka autystycznego może znaleźć pomoc i wsparcie

Czytaj dalej
Fot. Magdalena Grajnert
Magdalena Grajnert

Gdzie rodzic dziecka autystycznego może znaleźć pomoc i wsparcie

Magdalena Grajnert

Coraz częściej wśród dzieci diagnozowany jest autyzm. Wpływ mają geny i środowisko. W niedzielę, 2 kwietnia o godzinie 20 w Rynku rozbłysną niebieskie światła.

Od lutego ubiegłego roku w mieście działa Klub Rodziców JiM. Aktywnie działa w nim około 50 osób, co jednak nie odzwierciedla skali problemu, jakim jest autyzm.

- Nie wiadomo, ile jest dzieci dotkniętych autyzmem, bo większość diagnoz odbywa się poza Skierniewicami - mówi Małgorzata Skrobacz, mama 7-letniego Antka. - Nie wszyscy rodzice po otrzymaniu diagnozy występują po orzeczenie o niepełnosprawności, nie wszyscy występują o kształcenie specjalne, więc ciężko jest znaleźć klucz potwierdzający, ile nas jest.

Mamy podkreślają, jak ważne jest dla nich wspólne działanie i fakt, że są razem.

- Mamy różne zdanie na temat form terapeutycznych, każda z nas ma swoje zdanie na temat szczepionek, ale to nas nie różni - dodaje pani Małgosia. - Szanujemy tę odmienność, mamy wspólny cel i on wyznacza nam drogę. Chcemy, żeby naszym dzieciom żyło się łatwiej. Nie lepiej - bo one się dobrze czują we własnym świecie.

Klub Rodziców JiM skupia mamy nie tylko ze Skierniewic, ale też z Żyrardowa i okolic. Kobiety po diagnozie są pozostawione same sobie i taka grupa daje im wsparcie i pomaga.

- Pustynią można nazwać to, co dzieje się po diagnozie - mówi Ewa Żebrowska, mama 14-letniego Marcela. - Wciąż w przedszkolach i szkołach zdarza się trafić na niewykształconą kadrę, wciąż zdarzają się nauczyciele, którzy nie rozumieją problemu.

Mamy zaznaczają, że dzieci dotknięte autyzmem to nie są dzieci upośledzone. Fakt, że rodziców w klubie przybywa, cieszy i smuci jednocześnie.

- Smuci, bo to oznacza kolejne dziecko z diagnozą - mówi Małgosia Skrobacz. - A cieszy, bo mama nie będzie sama.

Fundacja pomaga klubowi w szkoleniach, organizuje warsztaty, rodzice z poszczególnych klubów dzielą się doświadczeniami i wiedzą.

Przez cały kwiecień Klub Rodziców JiM będzie realizował kampanię społeczną „Polska na niebiesko”. Jednym z ważniejszych dni będzie najbliższa niedziela, 2 kwietnia, kiedy punktualnie o godz. 20 w Rynku zapalimy niebieskie światła, jako znak solidarności z osobami autystycznymi.

W ramach kampanii wydarzeń będzie więcej. W niedzielę i poniedziałek, 2 i 3 kwietnia, będzie można skorzystać z bezpłatnych porad i konsultacji.

W hali OSiR w Skierniewicach w niedzielę, 2 kwietnia w godz. 10-13 uruchomiony zostanie specjalny punkt konsultacyjny.

- Udało się nam zebrać wielu specjalistów, m.in. psychologów, logopedów, terapeutów SI, pedagogów specjalnych i oligofrenopedagogów - mówi Małgorzata Skrobacz. - Zapraszam wszystkich rodziców, którzy troszczą się o harmonijny rozwój swojego dziecka, którzy chcieliby zadać pytania nie tylko dotyczące nieprawidłowości w rozwoju dziecka, ale również metod wychowawczych czy motywowania dziecka w jego rozwoju i nauce.

To jedna z niewielu okazji, kiedy do dyspozycji będzie tylu specjalistów różnych dziedzin.

W obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu włączają się również inne skierniewickie instytucje i organizacje.

W poniedziałek, 3 kwietnia, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym uruchomiony zostanie punkt bezpłatnych badań przesiewowych. Poza badaniami chętni będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychologów, terapeutów, logopedów i pedagogów.

Także w poniedziałek odbędą się odpłatne warsztaty pn. „Czego uczyć dzieci z autyzmem”, organizowane przez Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych „Wspólna Troska”.

Ważne, żeby rodzic zaniepokojony zachowaniem swojego dziecka, rozwiał wątpliwości u specjalisty. Jeśli pojawiają się pytania, warto zwrócić się o pomoc.

- Mój Kajtek dostał diagnozę jako 3-latek - opowiada pani Małgorzata. - Od drugiego roku życia wiedzieliśmy, że jest inaczej niż z jego rówieśnikami. Pamiętam, jak przyjaciółka mi powiedziała „Czy nie widzisz w tym nic dziwnego, że do niego mówisz, a on na ciebie nie patrzy? No nie widziałam, bo zawsze umiałam go „czytać”.

Mamy mają podobne doświadczenia - po diagnozie zostają same i nie wiedzą, co powinny zrobić.

- Dlatego jeśli są takie mamy, zapraszamy do nas - zachęcają członkinie grupy. Najlepiej za pośrednictwem strony na FB: Klub Rodziców JiM Skierniewice.

Magdalena Grajnert

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.