Głaz smoleński dzieli nie tylko łowiczan, ale także ich przedstawicieli w radzie miasta

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Rafał Klepczarek

Głaz smoleński dzieli nie tylko łowiczan, ale także ich przedstawicieli w radzie miasta

Rafał Klepczarek

Plany ustawienia pamiątkowego głazu na Skwerze Ofiar Katastrofy Smoleńskiej wywołały burzliwą dyskusję na czwartkowej (22 lutego) sesji Rady Miejskiej w Łowiczu. Radny Mariusz Siewiera (PO) w imieniu grupy mieszkańców zaproponował rezygnację z inwestycji szacowanej na niespełna 10 tys. zł. Radnych podzieliła także inskrypcja, która ma się znaleźć smoleńskim obelisku. Temat ustawienia pomnika na skwerze między ulicami między Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego dzieli łowiczan.

- Ofiary katastrofy smoleńskiej zostały już uhonorowane nazwą skweru i pomnik jest niepotrzebny - uważa radny Mariusz Siewiera, który złożył wniosek o zdjęcie z budżetu tej inwestycji.

- To była ogromna narodowa tragedia, w której zginęli przedstawiciele różnych opcji politycznych - uważa radny Jakub Wolski (PiS). - Niepotrzebnie budzi ona polityczne emocje.

Z kolei radny Robert Wójcik (SLD) obawia się, że głaz smoleński może spotkać los podobny do tablicy poświęconej Hance Sawickiej. Corocznie w okolicach Narodowego Święta Niepodległości pamiątka rodem z PRL oblewana była czerwoną farbą.
Ostatecznie Rada Miejska w Łowiczu większością głosów odrzuciła wniosek przedstawiciela PO. Za jego odrzuceniem głosowało 18 członków rady, dwóch wstrzymało się od głosu, a poparł go jedynie pomysłodawca.

Kontrowersje wzbudza także napis, który ma zostać umieszczony na głazie. Pod wyrazami "Pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r." proponowano dopisać "Mieszkańcy Łowicza". Pomysł ten wywołał falę niezadowolenia osób, które mieszkają w Łowiczu, ale nie chcą smoleńskiego głazu.

Burmistrz Krzysztof Kaliński zaproponował więc usunięcie tego dopisku, aby obelisk "jeszcze bardziej nie dzielił" łowiczan. Pomysł ten spotkał się jednak z brakiem akceptacji m. in. ze strony radnych PiS. Podczas głosowania 11 radnych uznało, że zwrot "Mieszkańcy Łowicza" powinien się tam znaleźć, a pozostali wstrzymali się od głosu.

Z informacji przekazanych przez burmistrza Krzysztofa Kalińskiego wynika, że głaz zostanie odsłonięty 10 kwietnia tego roku w 8. rocznicę lotniczego wypadku, w którym zginęło 96 osób, m. in. prezydent RP Lech Kaczyński.

A co Państwo sądzą na ten temat? Najciekawsze komentarze zamieścimy w "Dzienniku Łódzkim".

ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

WALORYZACJA EMERYTUR 2018: tabela waloryzacji emerytur

Diagnoza sezon 2 streszczenie. Sprawdź, co stanie się w następnym odcinku!

Sprawdź, gdzie obejrzysz cały film "Nowe oblicze Greya" w internecie

Rafał Klepczarek

Komentarze

3
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

romek

Miasto nie ma na co wydawać naszych pieniędzy ?

Karolina

Wstyd dla miasta, że taki pomnik powstanie.

a

Katastrofy? A podobno to zamach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.