Grają do końca świata i jeden dzień dłużej

Czytaj dalej
S. Burzyński, R. Klepczarek, A. Popłońska

Grają do końca świata i jeden dzień dłużej

S. Burzyński, R. Klepczarek, A. Popłońska

W niedzielę zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W naszym regionie imprezy towarzyszące rozpoczną się już w sobotę.

W Skierniewicach pierwszy koncert odbędzie się już 10 stycznia, gdy o godz. 18 w holu MOK zagrają: Tiajm, Landszaft, Twory oraz Dzień Zapłaty. W niedzielę oprócz ulicznej kwesty tradycyjnie będzie się działo w MOK przy ul. Reymonta. Zagra King's Friends, odbędzie się licytacja gadżetów (organizatorzy nadal proszą o ich przekazywanie) prowadzona przez niezmordowanego Zbigniewa Sawickiego, zaś na antenie Radia RSC licytowane będzie m.in. złote jabłuszko przygotowane przez złotnika Marka Woźniaka.

W tym roku efektowny gadżet waży 13,68 gramów i jest wysadzany cyrkoniami. O godz. 18 przed budynkiem MOK zapłonie ognisko z pieczonymi kiełbaskami, zaś o 18.40 w holu zagra Monika Urlik (miał wystąpić Damian Ukeje, ale z powodu choroby odwołał wszystkie styczniowe koncerty. Zamiast niego wystąpi Monika Urlik, wokalistka o niesamowitym głosie i wyjątkowej ekspresji. Kompozytorka, skrzypaczka, finalistka wielu festiwali: m.in.: tegoroczna debiutantka Festiwalu Piosenki w Opolu, laureatka festiwalu VENA Michała Urbaniaka oraz uczestniczka programu The Voice of Poland).

PROGRAM WOŚP W SKIERNIEWICACH

10 stycznia
godz. 18.00 – KONCERT (hol MOK) zagrają: Time, Landschaft, Twory, Dzień Zapłaty

Wstęp na koncerty po symbolicznej wpłacie do puszki WOŚP

11 stycznia
od rana - KWESTA NA ULICACH MIASTA

10:30 Spektakl Truskawkowi Rodzice (Kinoteatr Polonez)

15.00 – 20.00 – KONCERT FINAŁOWY (hol MOK)

- zagra King’s Friends
- ruszaj z nami - Aktywni dla WOŚP  
- licytacje gadżetów WOŚP oraz innych atrakcyjnych przedmiotów,
- Wielka Aukcja Fantów,

godz. 18.00 – ognisko z pieczeniem kiełbasek (plac przy MOK)

godz. 18.40 – koncert Monika Urlik (hol MOK)

godz. 20.00 –  „światełko do nieba” – pokaz sztucznych ogni (plac przy MOK)  
 
godz. 20.20 - koncert ShataQS

ŁOWICZ
Jak co roku łowicki finał WOŚP organizuje hufiec ZHP. Wśród 140 wolontariuszy kwestujących na rzecz akcji Jurka Owsiaka, znajdą się nie tylko harcerze, ale także samorządowcy oraz młodzież szkolna. Kwesta uliczna przeprowadzona zostanie nie tylko w Łowiczu, ale także w gminach. Rok temu harcerze zebrali blisko 30 tys. zł.
Zbiórka na rzecz WOŚP przeprowadzona zostanie także w hali OSiR. W sobotę rozegrany zostanie turniej tenisa, a w sobotę i niedzielę mecze futsalu. W Klubie Pracownia podczas koncertów Immortal Dreams oraz sochaczewskiego zespołu Infected Dreams też będzie można wesprzeć WOŚP.

POWIAT ŁOWICKI
W powiecie WOŚP będzie miało także swój sztab w Zespole Szkół Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Waliszew i Okolic im. Jana Pawła II. Tam liderem zbiórki będzie poseł Cezary Olejniczak. W ubiegłym roku waliszewscy wolontariusze zebrali 8.355,80 zł.

RAWA MAZOWIECKA
85 wolontariuszy będzie kwestować na rawskich ulicach od godz. 8. Program artystyczny rozpocznie się w MDK w godzinach popołudniowych. Najpierw o godz. 16 rozpocznie się kiermasz prac artystycznych. Godzinę później zaplanowano występy dzieci i młodzieży z rawskich szkół oraz zespołów działających przy MDK. O godz. 18.30 rozpocznie się koncert zespołu Zerwana Dachówka.

POWIAT RAWSKI
W Białej Rawskiej kino Przedwiośnie zaprasza w niedzielę o godz. 11.40 na poranek filmowy dla dzieci, a o godz. 14.30 na projekcję dla młodzieży. Występy w MGOK rozpoczną się o godz. 17. W programie m.in. koncert zespołu Aksel, orkiestry dętej, występy solistów, pokaz tańców i licytacje. Tegoroczny finał zakończy się tradycyjnym światełkiem do nieba.

Wszystko o WOŚP

Wybraliśmy się do Mennicy Polskiej, aby dowiedzieć się, na jakich maszynach i jak długo produkowane są złote serduszka, które stanowią stały element licytacji podczas finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Nad wytworzeniem idealnego, gotowego do licytacji serca, pracuje kilkanaście osób. Każdy z przedmiotów musi przejść dokładną kontrolę, aby jego jakość nie budziła żadnych wątpliwości. Dlatego pracownicy dotykają elementów wyłącznie w rękawiczkach - bo ślad linii papilarnych na złocie potrafi się utrzymywać bardzo długo.

W Mennicy Polskiej, przy produkcji serduszek pracują osoby, które pamiętają wytwarzanie pierwszego serca. Cały przedmiot licytacji składa się z dwóch części - serduszka i tzw. baretki, czyli zawieszki doczepionej na kółku do serca. Do tego zamontowana jest agrafka, która umożliwia umieszczenie serca np. w klapie marynarki. Całkowity proces powstawania złotego serca obejmuje kilkanaście operacji. Przypomnijmy, że kruszec z którego wytwarzana jest biżuteria, jest mieszanką przetopionej biżuterii, przekazanej jako datki na cele charytatywne. I to właśnie, z pierścionków, broszek i innych materiałów - pod wpływem ogromnej temperatury - wytwarza się bazowy materiał - plastry złota, które odpowiednio pocięte i wygładzone są "ciałem" złotych serduszek.
Mennica Polska tworzy unikatowy wyrób o masie złota 3,3789 grama.

Wykonanie
Proces tworzenia złotego serduszka jest bardzo skomplikowany i złożony. Obejmuje wiele etapów i każdy z nich musi być wykonany z ogromną dokładnością - w przeciwnym razie rozpoczyna się pracę od nowa lub naprawia błędy. I tak, aby wyciąć ze złota serduszko na którym tłoczony jest napis "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy", a także baretkę - z rokiem, potrzeba dokładnego przycinania brzegów.

Do licytowanego później zestawu wymagane jest także łączące kółeczko i szpilka, która umożliwi zamocowanie całości w ubraniu. Wszystko musi być dokładnie przylutowane. Na złote serduszko i baretkę jest nakładana (ręcznie) czerwona farba, a następnie wykonuje się tampondruk (za pomocą specjalnej drukarki) na obrzeżach serca. Całość zabezpiecza się przezroczystą żywicą, którą utwardza się termicznie.

Niepowtarzalność
Każde serduszko ma swój unikatowy numer oraz posiada napis, z którego finału pochodzi. To wszystko na drugiej, tylnej stronie serduszka. Na przedmiotach zawarta jest także informacja o próbie, a także cecha urzędu probierczego. Złoto, z którego wykonane są serca to "typowa trójka handlowa", czyli 585 jednostek (58,5% złota, reszta srebro i miedź). Na 23. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy produkowane jest 100 sztuk złotych serduszek.

Co w przypadku, kiedy serduszko się zepsuje?
- Pracuję przy produkcji serduszek od 23 lat. Pierwsze, nie miało baretki, było to samo serce ze szpilką. Dodatkowy element pojawił się podczas drugiego finału. Na 20. finał doczepiono do serduszka cyrkonię, z okazji okrągłej rocznicy WOŚP. Pamiętam lata, kiedy robiliśmy po 200, 300 sztuk. Czasami było i 800! - opowiada pracownik Mennicy Polskiej.

Możesz mieć serduszko z innego roku
Jaki informuje WOŚP: Fundacja posiada pojedyncze, nieodebrane złote serduszka z ubiegłych lat (II, IV, V Edycji) Jeśli chcesz się stać ich posiadaczem dokonaj wpłaty na konto 58 1240 1112 1111 0010 0944 9739 z dopiskiem: "Darowizna - serduszko z edycji ...". Pamiętaj jednak, aby w opisie przelewu wpisać również numer telefonu, abyśmy mogli się w razie potrzeby z Tobą skontaktować. Bez względu na numer serduszka, cena każdego wynosi 1000 złotych. Po zaksięgowaniu wpłaty na naszym rachunku bankowym serduszko zostanie wysłane firmą kurierską na adres z wyciągu bankowego.

Pracowników Mennicy można spotkać co roku na finale WOŚP w Warszawie. Mennica Polska posiada własne stoisko, na którym można porozmawiać o sposobach wyrabiania monet, poznać historię tego miejsca, a także wybić sobie samemu - pieniążek.

S. Burzyński, R. Klepczarek, A. Popłońska

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

AndrewGype

I am so grateful for your forum.Really looking forward to read more. Want more. http://fhh6h45h4h4w.tumblr.com/ - Feuerberg

Paweł28

Coraz więcej ludzi bojkotuje ten biznes

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.