Grób Karola Rybackiego zostanie odrestaurowany
Rozebranie nagrobka Karola Rybackiego wzbudziło wiele emocji wśród mieszkańców Łowicza. Zmarły 80. lat temu łowiczanin był członkiem przedwojennej elity miasta nad Bzurą. Wszystko się jednak dobrze skończyło i 11 listopada zostanie odsłonięty odnowiony za miejskie pieniądze grób małżeństwa Rybackich.
Karol Rybacki (1859-1935) to nie tylko patriota, społecznik, współtwórca straży ogniowej, ale także wydawca lokalnej prasy, poeta i prozaik oraz twórca gry planszowej „Wycieczka po Łowiczu z przeszkodami”. Był postacią tak ważną dla pelikaniego grodu, że PTTK w Łowiczu 2015 ogłosiło rokiem Karola Rybackiego. Jego imię nosi też jedna z miejskich ulic. W ramach obchodów roku Rybackiego planowano odrestaurowanie jego grobu, w którym spoczywa wraz z żoną.
Na przełomie marca i kwietnia miejsce pochówku zasłużonego łowiczanina zostało rozebrane. Wzbudziło to oburzenie wielu mieszkańców miasta, którym bliska jest lokalna historia. Listy otwarte wystosowali m. in. przedstawiciele PTTK w Łowiczu oraz strażackich związków i jednostek OSP.
Jak doszło do zamieszania wokół miejsca spoczynku znanego łowiczanina? Rybacki zmarł jeszcze przed II wojną światową. Ziemny grób niszczał coraz mocniej. Opiekowała się nim rodzina współpracownicy społecznika, który zmarł w 1935 roku. W testamencie zobligowała ona jedną ze swych córek do dalszej opieki nad mogiłą, która znajduje się na cmentarzu katedralnym w Łowiczu. Chodzi tu o znaną nauczycielkę jednej z łowickich szkół licealnych. Kilkadziesiąt lat temu jej rodzina na własny koszt odnowiła nagrobek. Podczas inwentaryzacji grobów przeprowadzonych przez parafię katedralną w 2006 roku emerytowana już nauczycielka ponownie opłaciła na 20 lat miejsce złożenia zwłok Karola Rybackiego i jego małżonki.
- W tym roku opiekująca się grobem rodzina uzyskała moją zgodę, aby rozebrać obecny grób, a na jego miejsce postawić nową, znacznie bardziej estetyczną konstrukcję – informuje ks. Wiesław Skonieczny, proboszcz parafii katedralnej w Łowiczu. – Ponieważ jest tam dość szeroko, to pozwoliłem na to, aby obok stanął nagrobek osób, które bezinteresownie opiekowały się przez lata miejscem pochówku osoby ważnej dla historii Łowicza.
Ksiądz proboszcz Skonieczny podkreśla, że nikt nie miał zamiaru likwidować miejsca pochówku Karola Rybackiego i jego żony.
Fala oburzenia społecznego sprawiła, że w negocjacje z parafią włączył się burmistrz Krzysztof Kaliński. Doszło do spotkania zainteresowanych stron. Gospodarz łowickiej parafii oraz włodarz miasta spotkali się następnie ze wspomnianą nauczycielką, która zgodziła się na inną lokalizację pomnika nagrobnego dla jej rodziny.
- Grób Karola Rybackiego zostanie natomiast odrestaurowany na koszt miasta – zapowiada burmistrz Łowicza. – We współpracy z parafiami oraz działającymi na naszym terenie stowarzyszeniami i instytucjami chcemy stworzyć listę grobów zasłużonych łowiczan, które będą chronione przed rozbiórką i zapomnieniem.