Groby Pańskie w kościołach w Skierniewicach [GALERIA]

Czytaj dalej
Fot. Agnieszka Kubik
red.

Groby Pańskie w kościołach w Skierniewicach [GALERIA]

red.

Zgodnie z wielowiekową tradycją w Wielki Piątek po wieczornej liturgii Męki Pańskiej, Najświętszy Sakrament jest przenoszony do symbolicznego Grobu Pańskiego. Tam następuje jego adoracja, która trwa aż do liturgii wielkosobotniej. Również tradycją jest nawiedzanie Grobów Pańskich w kościołach innych niż ten, do którego samemu się uczęszcza. Dla wielu jest to rodzaj symbolicznej pielgrzymki do Grobu Pańskiego. Coraz częściej też groby przygotowywane są w taki sposób, by zmuszały do głębszej refleksji. Niejednokrotnie nawiązują pewnymi symbolami czy użytymi do wystroju przedmiotami do bieżących wydarzeń w kraju i na świecie. Jak wyglądają w skierniewickich świątyniach?

Ks. Jan Rawa, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Skierniewicach zauważa, że z roku na rok spowiedzi w okresie okołowielkanocnym jest coraz więcej. - Podczas rekolekcji spowiadaliśmy po osiem godzin dziennie - podkreśla. - Potrzeba spowiedzi jest tak duża, że w dużych miastach organizowane są noce konfesjonałów czy spacery miłosierdzia, ale u nas, póki co, nie ma takiej konieczności. Zdecydowanie jednak zauważam, że chętnych do spowiedzi jest coraz więcej. - Pewnie zbliża się koniec świata, dlatego - żartuje kapłan. Choć może i nie…

Podobne spostrzeżenia ma ks. Rafał Babicki, proboszcz innej skierniewickiej parafii pw. Niepokalanego Serca NMP na os. Widok. - Dodałbym jeszcze, że spowiedzi z roku na rok są coraz dojrzalsze – mówi kapłan. - Coraz więcej ludzi szuka też swojego spowiednika lub kierownika duchowego. Zauważam również, że spowiedzi są też coraz dłuższe, wierni mający problemy rodzinne, małżeńskie czy inne czują potrzebę „wygadania się”.

red.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.