Groza na religii

Czytaj dalej
Fot. archiwum Nasze Miasto
Magdalena Grajnert

Groza na religii

Magdalena Grajnert

Uczniowie szóstej klasy obejrzeli podczas katechezy film dokumentalny. Część rodziców opacznie zrozumiała zamysł katechetki.

O sytuacji w Zespole Sportowych Szkół Ogólnokształcących zaalarmowała nas Czytelniczka.

- Katechetka puściła dzieciom horror pt. „Egzorcyzmy Emily Rose”. To przecież film dla osób powyżej 16. roku życia, a oglądały go dzieci w szóstej klasie szkoły podstawowej! Jakie walory edukacyjne ma taki film i dlaczego dzieci mają takie rzeczy oglądać! - mówiła wzburzona.

Sławomira Wenus, dyrektor ZSSO, od razu po otrzymaniu informacji od rodziców poprosiła katechetkę o wyjaśnienia.

Nauczycielka religii jest zaskoczona zamieszaniem, tym bardziej, że dzieciom nie puszczała filmu grozy.

- To nie był żaden horror, tylko film dokumentalny emitowany w TVP 2 - tłumaczy kobieta. - Nie było tam kadrów z „Egzorcyzmów Emily Rose” poza jednym zdjęciem, kiedy bohaterka jest piękną, młodą dziewczyną. Oczywiście obejrzeliśmy tylko fragment filmu dokumentalnego - dodaje.

Katechetka wyjaśnia, że temat egzorcyzmów podjęła na wyraźną prośbę dzieci. Zdecydowała się na przedstawienie m.in. kilku fragmentów rozmów z księdzem, który tłumaczył to zjawisko oraz ze starszą kobietą.

- Przecież nie można straszyć dzieci - mówi nauczycielka. - Podczas lekcji żaden z uczniów nie sygnalizował, że coś jest nie tak. Powiedziałam, że film jest nagrywany na podstawie prawdziwych wydarzeń i dokumentów, i że to jedyny film, gdzie reżyser za zgodą Watykanu skorzystał z taśm nagrywanych przez księdza egzorcystę.

Nauczycielka dodaje, że toczy się proces beatyfikacyjny Anneliese Michel, której życiorys stał się kanwą dla wspomnianego filmu. - Nie było tam niczego, dosłownie niczego niewłaściwego - podkreśla.

Doszło więc do zwykłego nieporozumienia?

- W każdej sytuacji dobrze by było, gdyby rodzice więcej rozmawiali ze swoimi dziećmi - mówi Sławomira Wenus. - Gdyby ten temat został w domu bardziej zgłębiony, rodzic wiedziałby, że nic takiego się nie wydarzyło.

Swoim spostrzeżeniem dzieli się z nami inna nauczycielka.

- Radzę rodzicom, żeby nie zawsze we wszystko wierzyli dzieciom i w razie wątpliwości zapytali nas, nauczycieli
- mówi anonimowo jedna z nauczycielek ZSSO. - Zapewniam, że także my nie zawsze wierzymy w to, co dzieci mówią o swoich domach - kwituje.

Magdalena Grajnert

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

tygodnikits.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.