Gwardia Ludowa zniknie z Bełchowa Osiedla

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Gwardia Ludowa zniknie z Bełchowa Osiedla

Rafał Klepczarek

Władze gminy Nieborów robią drugie podejście związane ze zmianą komunistycznego patrona ulicy w Bełchowie Osiedlu. Blisko dekadę temu mieszkańcy tej części powiatu łowickiego w większości nie zgodzili się na to, aby ciągowi komunikacyjnemu przestała patronować Gwardia Ludowa. W obecnych realiach prawnych ich opór na nic się nie zda.

W ubiegłym roku weszła w życie ustawa dekomunizacyjna autorstwa parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. - Jeżeli do końca sierpnia nie zmienimy nazwy ulicy Gwardii Ludowej, to zrobi to za nas wojewoda łódzki zarządzeniem zastępczym - informuje Andrzej Werle, wójt gminy Nieborów. - Chcemy, aby nosiła ona nazwę „Szkolna”.

Włodarz gminy na 15 lutego zwołał zebranie mieszkańców Bełchowa Osiedla. Odbędzie się ono o godz. 16 w świetlicy bełchowskiego ośrodka kultury. Władze gminy będą chciały wyjaśnić mieszkańcom obecne uwarunkowania prawne i poinformować, że zmiana nazwy ulicy nie pociągnie za sobą znaczących kosztów.

Ubiegłoroczna ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej mówi, że zmiana patrona ulicy nie ma wpływu na ważność zawierających ją dokumentów. Wynika z tego, że nie będzie trzeba wymieniać dowodu osobistego czy prawa jazdy. Jeśli jedak ktoś będzie chciał to uczynić, to zapłaci jedynie za wykonanie zdjęć. Od opłat zwolnione są natomiast wszelkie zmiany adresowe w rejestrach sądowych i urzędowych.

Mimo tego część mieszkańców Bełchowa Osiedla nadal chce, aby ulicy patronowała Gwardia Ludowa. Dlaczego? Kazimierz Kowara, sołtys tej części gminy Nieborów nie kryje, że ludzie mówią o tym niechętnie, ale żyją tu potomkowie żołnierzy GL walczących w lasach powiatu łowickiego.

Instytut Pamięci Narodowej już kilka lat temu informował mieszkańców Bełchowa Osiedla, że GL nie jest najlepszym patronem. Była ona zbrojnym ramieniem komunistycznej PPR, ściśle podporządkowanej ośrodkom dowódczym w Związku Radzieckim. Wielu Polaków błędnie uważa, że różnica między GL, a na przykład Armią Krajową była tylko taka, że pierwsza reprezentowała lewicowe poglądy, a druga prawicowe. Według IPN Gwardia Ludowa nie była zainteresowana ani odzyskaniem przez Polskę wolności, ani też przywróceniem jej przedwojennych granic. GL otrzymywała rozkazy z Moskwy. Reprezentowała radzieckie interesy i zakładała, że po wojnie Polska będzie jedną z republik ZSRR.

Stanowisko IPN sprawiło, że w grudniu 2008 roku Rada Gminy w Nieborowie podjęła decyzję o tym, że Gwardia Ludowa Ziemi Łowickiej zniknęła z nazwy Szkoły Podstawowej w pobliskim Dzierzgówku.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.