Gwiazdy na Gwiazdkę 2016 dla chorej łyszkowiczanki

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Rafał Klepczarek

Gwiazdy na Gwiazdkę 2016 dla chorej łyszkowiczanki

Rafał Klepczarek

Pod koniec grudnia wystartuje XIII edycja charytatywnego turnieju piłkarskiego "Gwiazdy na Gwiazdkę". Tym razem ludzie dobrego serca będą zbierać pieniądze dla Anny Nezdropy. 25-latka z Łyszkowic w powiecie łowickim jest jedną dwóch osób w Polsce i ok. 150 na całym świecie, cierpiącą na rzadką chorobę neurodegeneracyjną związaną z kumulacją żelaza w mózgu.

W środę, 28 grudnia w hali OSiR przy ul. Jana Pawła II będzie można zobaczyć w grze Macieja Rybusa, Michała Żewłakowa, Daniela Łukasika, Konrada Jałochę, Piotra Grzelczaka, Rafała Augustyniaka, Marcina Zająca, Mateusza Cetnarskiego, Marcina Kowalczyka, Roberta Wilka oraz raperów: Eldo, Wujka Samo Zło i Quebonafide.

Piłkarskie zmagania co roku przyciągają wielu widzów, którzy biorą udział w licytacjach ciekawych gadżetów. Kolejny rok z rzędu "GnG" patronuje "Dziennik Łódzki".

- W tej edycji pomagamy w leczeniu Anny Nezdropy, która jako jedna z nielicznych na świecie cierpi na niezwykle rzadką dystonię uogólnioną w przebiegu neurdegeneracji typu NBIA2A związanej z gromadzeniem żelaza w mózgu spowodowanej mutacjami w genie PLA2G6 - informuje Krystian Cipiński, koordynator charytatywnej akcji.

25-letnia Anna od najmłodszych lat leczona była w Klinice Neurologii Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie celem podjęcia leczenia objawowego. Anna ma potwierdzone rozpoznanie neurdegeneracji związanej z gromadzeniem żelaza z obecnością mutacji w genie PLA2G6. Zespół objawów klinicznych obejmuje zaburzenia poznawcze, dyzartrię i dysgrafię, parkinsonizm oraz dystonię (dystonia szyjna oraz dystonia kończyn, najbardziej nasilona w dystalnych częściach kończyn górnych). Ze względu na dominujące objawy dystonii, które utrudniają pielęgnację, i rehabilitację chorej podjęto próbę leczenia toksyną botulinową (preparat Xeomin).

Choroba neurodegeneracyjna związana z kumulacją żelaza w mózgu (NBIA, ang. Neurodegeneration with brain iron accumulation), która występuje Anny jest spowodowana mutacjami w genie PLA2G6, odziedziczonymi po rodzicach. Leczenie jest leczeniem objawowym, jednak są informacje, że zmniejszenie tempa odkładania żelaza może spowolnić postęp choroby. W tym celu u tych chorych podaje się deferipiron (Ferriorix) oraz kwas dokozaheksaenowy (DHA). Pomimo braku ostatecznych opinii na temat skuteczności leczenia u chorych z deficytem PLA2G6, Annę, w związku z rzadkością choroby oraz jej szybkim postępem, winno poddawać się terapii specjalnymi chelatami (np. compasionate therapy).

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.