Happening w Łowiczu. Demokracja pożerana przez gąsienice

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Happening w Łowiczu. Demokracja pożerana przez gąsienice

Rafał Klepczarek

Łowiczanie z zaciekawieniem oglądali 4 grudnia na Starym Rynku instalację znanego niemieckiego karykaturzysty Jacquesa Tilly’ego. Przedstawia ona gąsienice żerujące na liściu, który symbolizuje demokrację.

Instalacja, którą powstała w Niemczech, trafiła następnie do Czech, a od 4 listopada prezentowana jest w Polsce. Zmieniają się tylko nazwiska umieszczone na gąsienicach pożerających demokrację. Z oryginalnej pracy Tilly’ego pozostał prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, szef PiS Jarosław Kaczyński, premier Węgier Viktor Orbán oraz prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan. W Czechach "dopisano" byłego wicepremiera Andreja Babisza, a w Polsce ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro oraz szefa MON Antoniego Macierewicza.

Za happeningiem stoi grupa aktywistów z różnych środowisk, których członkowie przedstawiają się jako obrońcy demokracji i wrogowie populizmu. W Łowiczu wręczali oni ulotki, w których krytykowali rządy PiS oraz namawiali do brania udziału w wyborach samorządowych i parlamentarnych.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.