Hibner, Berling i Zawadzki do wymiany

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Burzyński
Sławomir Burzyński

Hibner, Berling i Zawadzki do wymiany

Sławomir Burzyński

Pięć skierniewickich ulic zmieni nazwy w ramach ustawy dekomunizacyjnej. Cztery z nich wytypował wojewoda, w oparciu o spis ulic przygotowany na zlecenie IPN przez… Pocztę Polską.

Ustawa dekomunizacyjna została uchwalona przez sejm 1 kwietnia ub. roku, a weszła w życie we wrześniu. Zakazuje upamiętniania osób, organizacji, wydarzeń i dat symbolizujących lub propagujących ustrój komunistyczny lub inny ustrój totalitarny. Samorządy mają rok na zmianę nieprawomyślnych nazw ulic czy obiektów użyteczności publicznej.

- Z urzędu wojewódzkiego dostaliśmy mejlem wykaz ulic do zmiany, opracowany przez Pocztę Polską na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej - wyjaśnia Barbara Tracz, naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami.

Komuniści częściowo zostaną wymazani

Wskazane przez urząd wojewódzki zmiany obejmą cztery ulice: Aleksandra Zawadzkiego w centrum miasta, Franciszka Zubrzyckiego przy granicy miasta z Mokrą Lewą, Władysława Hibnera (pomiędzy Łowicką i Wyszyńskiego) oraz Zygmunta Berlinga na Rawce.

Zawadzki był działaczem komunistycznym, m.in. przewodniczącym Centralnego Biura Komunistów Polskich w ZSRR. Zubrzycki to również przedwojenny komunista, podobnie jak Hibner - który w czasach PRL uznany był za bohatera ruchu robotniczego.

Ulica gen. Zygmunta Berlinga - jedna z głównych ulic na osiedlu Rawka - upamiętniała dowódcę „komunistycznego” wojska i członka PZPR. Berling był uczestnikiem walk o niepodległość Polski, żołnierzem Legionów Polskich, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, w obozie jenieckim w Starobielsku został w 1940 r. zwerbowany do współpracy z NKWD.

Gdy w ubiegłym roku pisaliśmy o nadchodzącej ustawie dekomunizacyjnej typowaliśmy, oprócz powyższych, także inne nazwy ulic do zmiany: 2. Pułku Berlińskiego - bo pułk sformowano w 1943 w obozie sieleckim (ZSRR), Bitwy pod Lenino, Władysława Broniewskiego - poety, ale też stalinowskiego propagandzisty, którego Bolesław Bierut odznaczył Orderem Sztandaru Pracy I klasy, Mariana Buczka - hołubionego w czasach PRL przedwojennego komunisty, Lucjana Szenwalda - poety, ale też przedwojennego działacza komunistycznego. No i oczywiście ulicę 25-lecia PRL…

- Ta nazwa też będzie zmieniona. Na komisji samorządu, gdy były opiniowane zmiany wskazanych ulic, dodaliśmy 25-lecia PRL - wyjaśnia naczelnik Barbara Tracz.

Pielęgniarka, ksiądz, lotnik, generał i trener

Nowych patronów nie trzeba było szukać, w urzędzie w tzw. zamrażarce czeka lista ze zgłoszonymi nazwami.

Ulica Zawadzkiego będzie nosiła imię Anny Olszewskiej. Urodzona na Podlasiu w 1911 roku, najdłużej związana była zawodowo ze Szpitalem Miejskim w Skierniewicach i stacją pogotowia ratunkowego jako pielęgniarka i dyspozytorka. Przez całe życie niosła bezinteresowną pomoc osobom starszym i chorym. Zmarła w 1992 roku, a w 1997 Rada Miasta Skierniewice nadała jej tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

Ulica Zubrzyckiego zmieni nazwę na ks. podpułkownika Edwarda Chomy. Urodzony w 1889 roku w woj. tarnopolskim, został zamordowany w kwietniu 1940 r. w Katyniu. Święcenia uzyskał w 1913. W 1921 r. został kierownikiem Rejonu Duszpasterskiego w Skierniewicach. W latach 1922-1939 jako st. kapelan w stopniu majora był proboszczem parafii wojskowych w Skierniewicach, Baranowiczach, Słonimiu i Radomiu. Pośmiertnie mianowany na stopnień podpułkownika.

Ulica Berlinga zostanie przemianowana na ulicę podpułkownika pilota Romualda Sulińskiego. Urodzony w 1908 r. w Budach Grabskich, ukończył Państwowe Gimnazjum im. B. Prusa w Skierniewicach i wstąpił do wojska, potem do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Po klęsce wrześniowej przedostał się do Anglii, gdzie służył jako dowódca załogi w 300. Dywizjonie Bombowym Ziemi Mazowieckiej. Zginął wraz z załogą w 1946 roku podczas wykonywania lotu treningowego.

Ulica Hibnera zmieni nazwę na ulicę generała Józefa Hallera - komendanta Legionów, działacza politycznego i społecznego, kawalera Orderów: Orła Białego i Virtuti Militari. W jego przypadku brak jest związków ze Skierniewicami.

Nazwa ulicy 25-lecia PRL w centrum miasta zostanie zmieniona na wniosek skierniewickiego samorządu. Jej patronem będzie Edmund Jaworski, urodzony w 1928 r. w Skierniewicach. W 1953 r. rozpoczął pracę w LO im. B. Prusa, gdzie w czasie 16 lat pracy największe sukcesy osiągnął jako trener w lekkiej atletyce. Wychował wielu młodzieżowych rekordzistów i mistrzów Polski w dyscyplinach lekkoatletycznych. Zginął tragicznie w 1993 r.

Decyzja radnych

Zmiany nazw ulic zatwierdzą miejscy radni w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Koszt wymiany tabliczek z nazwami poniesie miasto, a zmiana nie będzie miała wpływu na ważność dokumentów ze starą nazwą.

Sławomir Burzyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.