Historia kina polskiego według Darka Foksa

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Roman Bednarek

Historia kina polskiego według Darka Foksa

Roman Bednarek

Darek Foks, poeta, prozaik i scenarzysta, niedawno wydał nową książkę. To już druga pozycja tego autora, która ukazała się w tym roku.

„Historia kina polskiego” to tytuł nowej książki prozatorskiej Darka Foksa, która niedawno ukazała się nakładem Wrocławskiego Biura Literackiego. To specyficzna książka, stawiająca czytelnikowi pewne wymagania - jak zresztą każda pozycja autorstwa Darka Foksa. W tym przypadku, jak podkreślają jej recenzenci, ważne jest aby przed lekturą przypomnieć sobie dzieła polskiej szkoły filmowej. Przyda się także trochę wiedzy o radzieckiej sztuce montażu. Ale to nie wszystko, czego wymaga autor.

- Ważne jest to, co czytelnik ma w głowie. Dostaje słowa i obrazy. To powinno mu wystarczyć do uruchomienia łepetyny - powiedział Darek Foks w jednym z wywiadów. Książka zawiera także zdjęcia wykonane przez Foksa. Jest to już druga książka skierniewiczanina, jaka ukazała się w tym roku. Pierwsza to „Tablet taty”.

Trudno także przejść obojętnie wobec publikacji pięciu wierszy Foksa w ważnym amerykańskim piśmie poetyckim „Jacket2”. Periodyk ten opublikował blok poświęcony Tadeuszowi Różewiczowi i nowej poezji polskiej. Między innymi autora ze Skierniewic poproszono o komentarz poezji Różewicza.

- Gdy zaczynałem pisać jako osiemnastolatek, bezwstydnie naśladowałem jego poezję, bo wydawała się łatwa do naśladowania. Wkrótce jednak uświadomiłem sobie, że nie jestem w stanie robić tego dobrze. Wielu początkujących polskich poetów padło ofiarą iluzorycznej prostoty jego wierszy - powiedział między innymi o Różewiczu Darek Foks.

Roman Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.