Historia o zacnej dzielnicy po drugiej stronie rzeki

Czytaj dalej
Fot. Roman Bednarek
Roman Bednarek

Historia o zacnej dzielnicy po drugiej stronie rzeki

Roman Bednarek

Ukazała się książka Małgorzaty Lipskiej-Szpunar pt. "Po drugiej stronie rzeki. Spacer po dawnej dzielnicy willowej w Skierniewicach". Autorka pozycji kieruje Regionalną Akademią Twórczej Przedsiębiorczości w Skierniewicach.

Książka opisuje dzielnicę willową, obecnie położoną przy ul. Piłsudskiego. Niegdyś był to najbardziej okazały i reprezentacyjny teren miasta, bo zamieszkiwali tutaj najznamienitsi i najbardziej majętni obywatele Skierniewic, chociażby Teodor Kozłowski, dla którego Władysław Marconi zaprojektował słynną willę, w której dziś mieści się Urząd Stanu Cywilnego oraz RATP.

- Materiały do tej książki zbierałam prawie rok - mówi autorka. - Udało mi się dotrzeć do potomków pierwszych właścicieli istniejących do dziś willi, rozmawiałam także z miłośnikami dziejów Skierniewic. Mam nadzieję, że za pomocą tego wydawnictwa uda mi się dotrzeć do większej liczby osób, które dysponują wiedzą i historycznymi materiałami i - być może - powstanie kolejna pozycja na ten temat.

Pierwsza strona okładki „Po drugiej stronie rzeki” została zilustrowana okładką warszawskiego "Tygodnika Ilustrowanego" z 1899 r., przedstawiającą willę Kozłowskich. Warto sięgnąć po to wydawnictwo, aby wzbogacić swoją wiedzę o rodzinnym mieście. Małgorzata Lipska-Szpunar przygotowuje się do kolejnej pracy, która tym razem będzie opowiadać o cmentarzu św. Józefa.

Roman Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.