Ignacy Miński, komendant policji w Skierniewicach, zginął z rąk NKWD w wieku 43 lat

Czytaj dalej
Fot. arch. prywane Andrzeja Krysiaka
Andrzej Krysiak

Ignacy Miński, komendant policji w Skierniewicach, zginął z rąk NKWD w wieku 43 lat

Andrzej Krysiak

W 2019 roku obchodzimy 100 lat od powołania Policji Państwowej. Organizacja została utworzona w Polsce na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1919 roku o Policji Państwowej (Dz.Pr.P.P. 1919 nr 61 poz. 363), która dokonała unifikacji wcześniej istniejących formacji policyjnych: Milicji Ludowej, powołanej dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego w dniu 5 grudnia 1918 roku i Policji Komunalnej, powołanej dekretem Naczelnika Państwa w dniu 9 stycznia 1919 roku.

Pierwszym komendantem powiatowym PP w powiecie skierniewickim (Okręg I Warszawski) był komisarz Wacław Łaski, wymieniany w obsadzie personalnej Policji Państwowej w 1926 roku. Z tej okazji w Muzeum Historycznym Skierniewic otwarto interesującą wystawę. Pokazano na niej wycinek z życia policji w okresie międzywojennym w województwie łódzkim, w tym w Skierniewicach.

Pozostało jeszcze 90% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł tygodniowo.

    już od
    2,46
    /tydzień
Andrzej Krysiak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.