Inwestycje nie wyhamują

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Dzik
Sławomir Burzyński

Inwestycje nie wyhamują

Sławomir Burzyński

Skierniewice nie tracą rozpędu, zadając kłam twierdzeniu wicepremiera oraz ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego, że samorządy wstrzymują się z inwestycjami.

- W przyszłym roku na inwestycje przeznaczymy około 50 milionów złotych - mówi Krzysztof Jażdżyk, prezydent Skierniewic.

Największa z przyszłorocznych inwestycji, szacowana na 114 mln zł, to budowa stacji uzdatniania wody, oczyszczalni i około 15 km kanalizacji. Miejska spółka Wod-Kan otrzymała na to zadanie dofinansowanie z WFOŚiGW.

Jedną z największych inwestycji drogowych będzie przebudowa ulicy Strobowskiej, co ma kosztować ponad 10 mln zł. Będzie tam nowe oświetlenie LED, ścieżka rowerowa i parkingi przy ogrodach działkowych. Miasto zamierza też rozpocząć budowę nowego przedszkola przy ulicy Kopernika, a także muzeum przy ulicy Batorego (w listopadzie uchwałą Zarządu Województwa Łódzkiego Skierniewice dostały na to zadanie ponad 6 mln złotych).

Co prawda w przyszłorocznym budżecie tego nie uwzględniono, ale miasto nadal będzie się starać o zewnętrzne dofinansowanie budowy obwodnicy i wiaduktu nad torami, w planach jest też rozbudowa miejskiego basenu na osiedlu Widok - o ile znajdzie się na to dofinansowanie.

Skoro o rekreacji, to nie sposób nie napisać o wartej ponad 8,6 mln złotych inwestycji nad zalewem Zadębie i powiązanej z tym trasy wycieczkowej. Udało się na to uzyskać, również w listopadzie, dofinansowanie w wysokości prawie 6 mln złotych.

Jeśli chodzi o zalew, to wokół brzegów powstanie asfaltowa, oświetlona ścieżka pieszo-rowerowa z dwoma platformami widokowymi po stronie ulicy Strobowskiej oraz siłowniami plenerowymi (również dla dzieci i osób niepełnosprawnych). Równolegle do mostu przy ulicy Zadębie będzie zbudowany mostek dla rowerzystów, poszerzona też będzie kładka po przeciwnej stronie zalewu. Z kolei przy pierwszej plaży powstaną trzy zjeżdżalnie, w tym jedna kryta o długości ponad 80 metrów. Natomiast w zatoczce przy drugiej plaży będzie zbudowany elektryczny wyciąg nart wodnych z niezbędną infrastrukturą.

- Przetarg na opracowanie projektu budowlanego będzie prawdopodobnie w grudniu, a sam projekt powstanie do wiosny. Zadanie jest dwuletnie, z terminem zakończenia w czwartym kwartale 2018 roku - informuje Dariusz Boguszewski, naczelnik wydziału planowania przestrzennego ratusza.

Powiązana z rozbudową zalewu trasa wycieczkowa po mieście będzie zupełną nowością i poświęcimy jej oddzielny tekst za tydzień.

Sławomir Burzyński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.