Jesienna aura sprzyja depresji. Gdzie w Skierniewicach szukać pomocy?

Czytaj dalej
Fot. Katarzyna Michałowska
Katarzyna Michałowska

Jesienna aura sprzyja depresji. Gdzie w Skierniewicach szukać pomocy?

Katarzyna Michałowska

Depresja jest określana jako choroba cywilizacyjna XXI wieku. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest w czołówce najczęściej występujących chorób na świecie. Prognozy mówią, że w 2020 roku będzie na drugim miejscu, a w 2030 roku zajmie już pierwsze na liście najczęściej występujących chorób na świecie.

W Polsce na depresję cierpi około 1,5 mln osób. Komenda Główna Policji podaje, że w 2017 roku, z tego między innymi powodu, życie odebrało sobie 5.276 osób! Liczba samobójstw jest już większa od liczby zgonów w wyniku wypadków drogowych. Pamiętajmy jednak, że przy tej chorobie nie zawsze występują myśli samobójcze.

Objawy depresji to m.in.: uporczywie utrzymujące się uczucie smutku lub skazania na nieuniknione niepowodzenia, utrata energii, płaczliwość, trudności z koncentracją, bezsenność, niezdolność do wykonywania codziennych czynności, zmiana apetytu, stany lękowe, niska samoocena, poczucie winy i wstydu. Mogą pojawić się także dolegliwości bólowe, które nie reagują na normalne leczenie, np. migreny lub bóle żołądka.

Ale nie każde złe samopoczucie jest od razu chorobą. Smutek, jaki odczuwamy, jest elementem życia codziennego. Choroba może dotknąć osoby w każdym wieku, ze wszystkich środowisk i we wszystkich krajach. Nie omija znanych ludzi, do depresji przyznali się publicznie tacy aktorzy jak Jolanta Fraszyńska, Piotr Zelt, Danuta Stenka, Katarzyna Cichopek czy wokaliści Kazik, Kasia Kowalska, Kayah, Sebastian Karpiel-Bułecka.

- Zachorowałam jakieś cztery lata temu. Na początku nie chciałam się nawet sama przed sobą do tego przyznać. Niestety, straciłam przez to pracę. Nie mogłam się zmusić, by rano wstać z łóżka. Pójście do psychiatry i terapia u psychologa naprawdę mi pomogły - mówi jedna ze skierniewiczanek.

Gdzie szukać pomocy?

Pamiętajmy, że depresja jest chorobą, którą można szybko zdiagnozować, a także skutecznie leczyć. Leczenie polega na terapii psychologicznej i psychiatrycznej. W zależności od przypadku psychiatra przepisze odpowiednie leki przeciwdepresyjne. Ważne jest również przezwyciężenie tzw. stygmatyzacji depresji - nie musimy się tej choroby wstydzić.

W Skierniewicach można znaleźć pomoc u psychiatrów i psychologów. Przyjęcia do psychologa odbywają się ze skierowaniem lekarskim, a do psychiatry nie jest już ono potrzebne. Niestety, największym problemem jest długie oczekiwanie na wizytę. Lekarze przyjmują jednak i wcześniej - jeśli to konieczne, bo każdy przypadek to indywidualna sprawa. Jeśli nie możemy czekać, lekarz na pewno pomoże w ustaleniu wcześniejszego terminu.

W przychodni Medyk przy ul. Sienkiewicza można zapisać się osobiście lub jeśli nie czujemy się komfortowo poprosić o to np. członka rodziny. Na wizytę możemy się umówić telefonicznie lub poprzez stronę internetową przychodni. Niestety, pierwsze wolne terminy na NFZ u psychiatry lek. spec. Adama Ryby to dopiero styczeń 2019 roku. Ten sam lekarz przyjmuje również prywatnie w gabinecie lekarskim przy ul. Wschodniej 14. Wolny termin można znaleźć już w listopadzie.

W Poradni Zdrowia Psychicznego przy ul. Wita Stwosza przyjmują psychiatrzy i psychologowie. Do lek. Jolanty Ciesielskiej najwcześniejsze zapisy są na marzec. Można się również umówić na wizytę prywatną w gabinecie lekarskim przy ul. Wschodniej, czeka się różnie, od 2 tygodni do miesiąca. Z kolei do lekarza Dariusza Kaszuby na NFZ możemy zapisać się na grudzień.

Pamiętajmy jednak, że jeśli potrzebujemy natychmiastowej pomocy - nie czekajmy. Możemy wtedy dzwonić na tzw. telefony zaufania. Ogólnopolski darmowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży to 116 111. Czynny jest od poniedziałku do niedzieli w godz. od 12 do 2 w nocy. Pod numerem 800 70 2222 funkcjonuje również bezpłatna i całodobowa Linia Wsparcia. Psycholodzy Fundacji ITAKA udzielają porad i kierują dzwoniące osoby do placówki pomocowej w ich regionie.

Katarzyna Michałowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.