Joe Cocker z Leominster opiekuje się grobem generała Kozickiego ze Skierniewic

Czytaj dalej
Fot. http://joegcocker.blogspot.com
Aneta Kapelusz

Joe Cocker z Leominster opiekuje się grobem generała Kozickiego ze Skierniewic

Aneta Kapelusz

Na cmentarzu w Leominster niedaleko Birmingham w Wielkiej Brytanii znajdują się groby polskich żołnierzy, którzy zmarli w szpitalu w Baron Cross w latach 1947-48. Jest wśród nich skromny grób generała brygady Wojska Polskiego i dowódcy 26. Dywizji Piechoty w Skierniewicach Stanisława Józefa Kozickiego (1893-1948).

W latach 30. XX wieku generał Kozicki z rodziną mieszkał w Skierniewicach w dworku przy ul. Piłsudskiego (obecnie restauracja „Dworek”).

Tam też, 4 marca 1938 r., jego żona Helena, córka Alicja „Lili”, opiekunka Zofia Piotrowska i pokojówka Józefa Olczakówna zostały zamordowane przez ordynansa generała – Bronisława Janowskiego. Generał Kozicki przebywał wówczas w sanatorium. To był mord, który wstrząsnął całą międzywojenną Polską, szeroko rozpisywała się o nim ówczesna prasa.

W marcu tego samego roku Stanisław Kozicki został wyznaczony na stanowisko dowódcy Broni Pancernych Ministerstwa Spraw Wojskowych w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej znalazł się w Rumunii, gdzie był internowany do 1941 roku, a następnie przebywał w obozach jenieckich w Niemczech: VI E w Dorsten i VI B Dössel. Po uwolnieniu osiedlił się w Anglii, gdzie zmarł na niewydolność serca w 1948 r. Generał Kozicki pochowany został na cmentarzu w Leominster.

I właśnie w Leominster mieszka pan Joe Cocker, który nazywa się tak samo jak znany piosenkarz. Ale piosenkarzem nie jest. Jest za to wielkim admiratorem odwagi polskich żołnierzy walczących w czasie II wojny światowej również o wolność Anglii. Podkreśla, że Anglia ma wciąż wielki dług do spłacenia wobec polskich bohaterów. Joe Cocker stara się, aby o nich pamiętano. Odwiedza angielskie cmentarze, gdzie pochowani są polscy żołnierze. W 2012 r. odkrył, że Polacy spoczywają też na cmentarzu w jego mieście – Leominster.

Odnalazł groby 7 żołnierzy, wśród nich generała Kozickiego. „Niektóre mogiły były w całkiem porządnym stanie – opowiada Joe Cocker – ale prawie przeoczyłem jeden, zupełnie zarośnięty roślinnością i jakby zapadnięty w ziemię. Był najbardziej zaniedbany ze wszystkich. Oczyściłem go ostrożnie i przeczytałem angielski napis: „Ku pamięci głównego generała Stanisława Kozickiego - Polska Armia – zmarł 13 lipca 1948 roku w wieku 55 lat.”

Aby uczcić pamięć polskich żołnierzy pochowanych w Leominster, pan Cocker (wraz z Kasią Dykes i jej córka Anją, Veronica Queiros z Brazylii, Andrzejem Czepulowskim, Ray Borge'm, Waldemarem Bejer, Marcinem Sosnowskim) już po raz kolejny organizuje uroczystość na cmentarzu Leminster, tym razem 4 listopada 2018r., o godz. 12.00. W ubiegłym roku około 70 Brytyjczyków i Polaków uczestniczyło w nabożeństwie żałobnym, a lokalna eskadra 151 kadetów lotnictwa pod dowództwem oficera Martina Fullowaya stawiła wartę honorową obok siedmiu polskich grobów.

Pan Cocker jest zafascynowany postacią generała Stanisława Kozickiego i jego drogą bojową. Dlatego też chciałby poznać miasto w którym generał Kozicki przez kilka lat mieszkał i był dowódcą 26 Dywizji Piechoty.

W styczniu 2019 r. Joe Cocker zamierza odwiedzić Skierniewice.

Relację z jego wizyty znajdziecie Państwo w tygodniku "ITS".

Aneta Kapelusz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.