Rafał Klepczarek

Józef Chełmoński, wielki Artysta spod Łowicza urodził się 170. lat temu

W zbiorach Muzeum w Łowiczu znajduje się szkic malarski Józefa Chełmońskiego „Krajobraz nad jeziorkiem w lesie” Fot. Rafał Klepczarek W zbiorach Muzeum w Łowiczu znajduje się szkic malarski Józefa Chełmońskiego „Krajobraz nad jeziorkiem w lesie”
Rafał Klepczarek

Muzeum w Łowiczu i I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu zapraszają na uroczystość „Chełmońskie inspiracje - w 170 rocznicę urodzin malarza”. Rozpocznie się ona w czwartek (7 listopada) o godzinie 12 w powiatowej placówce muzealnej.

W ramach spotkania z twórczością artysty malarza pochodzącego z ziemi łowickiej będzie można obejrzeć jego dzieła ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Wystawa prac Chełmońskiego będzie czynna do końca roku.

Podczas czwartkowej uroczystości nastąpi rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego oraz otwarta zostanie wystawa prac pokonkursowych zorganizowanego przez I LO. W muzeum będzie można także obejrzeć efekty szkolnego pleneru malarskiego.

Całość uzupełni wykład Mariusza Kasprzaka z Muzeum Mazowieckiego w Płocku pod tytułem „Pejzaże Chełmońskiego. O twórczości „samotnika z Kuklówki”.

Dokładnie na 7 listopada 2019 roku przypada 170. rocznica urodzin Józefa Chełmońskiego (1849-1914). Mistrz polskiego pejzażu urodził się w podłowickiej wsi Boczki. Jego ojcem był Józef Adam, który dzierżawił majątek w dzisiejszej gminie Kocierzew Południowy. Dziadek malarza - Józef Chełmoński - był osobistym sekretarzem księcia Michała Hieronima Radziwiłła, który osiadł w Nieborowie pod Łowiczem.

Mały Józef od dziecka przejawiał talent malarski, w czym wspierali go rodzice. Jako nastolatek, w latach 1862 - 1865, uczęszczał do Powiatowej Szkoły Ogólnej w Łowiczu, mieszczącej się w gmachu po-misjonarskim - obecnej siedzibie muzeum.

Następnie uczył się w warszawskiej Klasie Rysunkowej i w prywatnej pracowni Wojciecha Gersona (1867-1872), studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (1872-1875). W 1875 udał się do Paryża, gdzie zyskał dużą popularność dzięki oryginalnej tematyce swoich obrazów. Współpracował jako ilustrator z paryskim „Le Monde Illustré”. Po powrocie do kraju w 1887 r. wraz z rodziną zamieszkał początkowo w Warszawie, a w 1889 r. nabył dworek w Kuklówce, gdzie mieszkał aż do śmierci. Pochowany został na cmentarzu w Żelechowie.

Józef Chełmoński jest uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców malarstwa realistycznego w Polsce. Malował sceny rodzajowe, ukazując z dużym autentyzmem życie wsi polskiej i ukraińskiej oraz sceny myśliwskie. Zasłynął jako twórca nastrojowych pejzaży, w których z wielką wrażliwością przedstawiał piękno przyrody. Sławę przyniosły mu również przedstawienia zwierząt, ptactwa, a w szczególności koni, które malował w galopie.

W zbiorach łowickiego muzeum znajduje się szkic malarski „Krajobraz z jeziorkiem w lesie” z ok. 1900 r. oraz rysunek obustronny „Oberek” (1878 r.) „W Sudanie” (1884 r.). Ponadto na ekspozycji podziwiać można kilka prac ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i z kolekcji prywatnych. Już od 7 listopada będzie też można obejrzeć kilka dzieł, które zostaną wypożyczone z płockiej placówki muzealnej.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.