Kandydaci na burmistrza Łowicza mówią o bezrobociu
Kandydaci na burmistrza Łowicza odpowiadają dziś na pytanie: Czy uważa Pani/Pan, że skoro walka z bezrobociem nie jest zadaniem własnym gminy, to burmistrz nie powinien się w nią angażować?
Ewa Dębska
Gmina Łowicz nie jest organem prowadzącym Powiatowy Urząd Pracy, ale burmistrz może wpływać na tworzenie miejsc pracy w Łowiczu.
1) w poprzednim rozdaniu środków UE były pieniądze na tworzenie spółdzielni socjalnych , w nowym rozdaniu na lata 2015-2020 też będą , burmistrz poprzez współpracę z NGO i przedsiębiorcami może tą wiedzę przekazywać . W Łasku , Brzezinach, Wieluniu obok PUP usługi doradcze w tym zakresie prowadzi także odpowiednie komórki Urzędu Miasta ,które współpracując z lokalnymi stowarzyszeniami tworzą miejsca pracy w NGO.
2) Burmistrz, samorząd lokalny może sam tworzyć , współtworzyć podmioty ekonomii społecznej i zlecać im usługi komunalne np. sprzątanie terenów zielonych , prace remontowe stosując w przetargach tzw. klauzule społeczne . Te kryterium pozwala preferować przy wyborze dostawcy usług, produktów te firmy, podmioty ekonomii społecznej, które zatrudniają osoby długotrwale bezrobotne , osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności.
Grzegorz Haraśny
Walka z bezrobociem będzie moim priorytetem jeśli zostanę Burmistrzem Łowicza. Burmistrz to służba - wobec mieszkańców. To dążenie do tego aby łowiczanom żyło się lepiej, bezpieczniej i dostatniej. Praca to podstawa, oczywiście praca satysfakcjonująca, dobrze opłacana. To początek stabilizacji, założenia przez młodych rodziny, szansa na mieszkanie. Więcej pracy to więcej pieniędzy w obrocie na rynku miasta. To rozwój lokalnych firm i dalsze zapotrzebowanie na pracę.
To wreszcie większe dochody budżetu miasta i szansa na realizację inwestycji miastu i mieszkańcom najbardziej potrzebnych. Dziś pracy w Łowiczu nie ma. Dlatego w swoim programie mocno akcentuję sprawę terenów inwestycyjnych, inwestorów, współpracę z łowickimi przedsiębiorcami., ułatwienia i pomoc przy zakładaniu nowych firm. Pamiętam o tych którzy dziś pracują poza miastem ale podatki płacą tutaj. Zrobię wszystko aby Łowicza nie opuścili. Nikt mi nie zabroni szukać pracy dla mieszkańców Łowicza. Będę to robił.
Krzysztof Kaliński
Jest wiele działań, które wykonuje miasto, nawet jeśli nie ma ich w swoich zadaniach. Podobnie jest z pracą burmistrza, która nie jest tylko administrowaniem publicznymi pieniędzmi. Takie są oczekiwania mieszkańców.
Uchwały Rady Miejskiej, na mój wniosek, z 2007 roku ,"O pomocy de minimis" i z 2011 roku o zwolnieniach podatkowych dla przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy to przeciwdziałanie bezrobociu. Dzięki temu w Łowiczu powstało ponad 350 nowych miejsc pracy. Tereny inwestycyjne przy Łowickiej Wsi zostały wprowadzone do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zbudowano tam 3 nowe zakłady pracy i powstaje czwarty – Kapella.
Wysokie wydatki inwestycyjne miasta Łowicza pobudzają miejscowy rynek i dają pracę. W 2015 roku przy dworcu PKP powstanie nowoczesny parking (182 miejsca dla samochodów) dla osób dojeżdżających do pracy w Warszawie. Niskie podatki w Łowiczu, niższe ceny wody i ścieków mają na celu pomoc funkcjonującym przedsiębiorstwom i zachęcanie do inwestowania.
W tych działaniach są program ,"Mieszkania dla młodych" i planowane ulgi dla młodych budujących własne domy.
Zdecydowanie TAK. Efektem spadku bezrobocia jest wzrost zasobności mieszkańców, co wprost przekłada się na kondycję samorządu. Część działań będzie wymagała współpracy z innymi jednostkami i dlatego tak ważne są zdolności burmistrza do nawiązywania porozumień. Pozostałe wykonywane samodzielnie to między innymi: przygotowanie terenów pod inwestycje, skuteczne zabieganie o inwestorów, pomoc dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Wsparcie dla osób pracujących poza Łowiczem.
Przedszkola, żłobki, domy dziennego pobytu są sposobem by osoba do tej pory bezrobotna (bo opiekuje się dziećmi) mogła rozpocząć pracę zawodową. Wspieranie budownictwa mieszkaniowego – toż ktoś przy budowie tych mieszkań będzie pracował. Odwrócenie trendu wyludniania się Łowicza – ubyło nas w ostatnich latach kilka tysięcy, każdy tysiąc mieszkańców to do kilkudziesięciu miejsc pracy w handlu, usługach, oświacie, transporcie etc. A kultura i sztuka? Więcej zespołów, warsztatów, kół zainteresowań itp. to nawet kilkanaście etatów opłacanych najczęściej ze środków zewnętrznych. Burmistrz sprawnie realizując swoje zadania, pracuje na rzecz obniżenia bezrobocia a że zgodnie z prawem nie nazywa się to walką z bezrobociem – nie ważne. Ważny jest efekt.
Jarosław Śmigiera
Myślę, że bezrobocie jest skutkiem nadmiernego obciążenia fiskalnego pracujących i zbyt małej różnicy między najniższą pensją, a możliwymi do uzyskania zasiłkami. Samorząd powinien działać w celu pomocy ludziom aktywnym, którzy chcą otwierać w Łowiczu własne firmy. Niestety pole do działań nie jest zbyt duże, ale można próbować obniżyć podatki od nieruchomości pod działalność gospodarczą, promować miejscowe firmy i pomagać w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Ponadto cały czas należy poszukiwać dużych inwestorów, którzy pobudowali by zakłady przemysłowe w Łowiczu lub okolicach i dali zatrudnienie większej liczbie ludzi.
Robert Wójcik
Faktycznie walka z bezrobociem nie jest zadaniem własnym gminy. Jednakże gmina może i powinna tworzyć warunki, aby przyszli inwestorzy, którzy stworzą nowe miejsca pracy, tak bardzo potrzebne w naszym mieście. Miasto powinno więc wykupywać grunty i uzbrajać je w niezbędną infrastrukturę tele-techniczną. Konieczne jest więc utworzenie Łowickiej Strefy Inwestycyjnej - inwestycja w każdej gminie. W tej strefie powinny znaleźć się tereny inwestycyjne nie tylko w mieście, ale również w pozostałych gminach powiatu łowickiego. Już teraz wiadomo, że takie grunty są i mogą stanowić nawet kilkaset hektarów.
Po drugie miasto powinno współpracować z Powiatowym Urzędem Pracy, który w ramach posiadanych środków powinien np.: przeszkolić takiemu ewentualnemu inwestorowi załogę. Inwestorzy patrzą także jakie warunki do wypoczynku będzie posiadał zatrudniony przez nich pracownik. Dlatego też konieczne jest inwestowanie w szeroko rozumianą kulturę, rekreację i sport. Miasto może także tworzyć różnego rodzaju zachęty dla potencjalnych inwestorów np.: zwolnienia podatkowe itp. Ważne jest wspieranie lokalnych małych i średnich firm. To one w największym procencie tworzą dochód narodowy, więc i dochód budżetu miasta. Miasto ma możliwości ich promocji, poszukiwania nowych rynków zbytu, nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
Tym także powinien zajmować się Wydział Promocji. Miasto powinno także uruchomić efektywne wsparcie dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą przy pomocy środków Funduszu Pracy oraz lokalnych (tanich) funduszy pożyczkowych. Ważnym elementem walki w bezrobociem jest dostosowanie kształcenia do potrzeb rynku pracy. Tutaj miasto może pełnić funkcję inicjatora i ambasadora. Miasto powinno także dostosować kursy autobusów MZK z odjazdami pociągów PKP, którymi dojeżdżają do pracy setki a nawet tysiące Łowiczan. Powinno to także dotyczyć połączeń kursów autobusów MZK z kursami autobusów PKS i innymi przewoźnikami. Uważam także, że obecna władza zbyt słabo wykorzystuje potencjał i pomysły Społecznej Rady Gospodarczej.