Karta nauczyciela: jedna odprawa za zwolnienie, druga za przejście na emeryturę

Czytaj dalej
Fot. Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek

Karta nauczyciela: jedna odprawa za zwolnienie, druga za przejście na emeryturę

Rafał Klepczarek

Władze Łowicza ubiegają się w Ministerstwie Edukacji Narodowej o zwiększenie subwencji oświatowej na wypłaty odpraw dla sześciu zwolnionych nauczycieli. Gdy sprawie przyjrzeliśmy się bliżej okazało się, że cała szóstka przeszła na emeryturę.

Czworo pedagogów pobrało sześciomiesięczną odprawę z tytułu zwolnienia z pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, a następnie trzymiesięczną, związaną z przejściem na emeryturę. A wszystko to zgodnie z prawem, czyli zapisami Karty Nauczyciela.

Urząd Miejski w Łowiczu informuje, że w wyniku reformy oświatowej, która wygasza gimnazja, pracy nie stracił żaden nauczyciel.

Mimo to ratusz wystąpił do MEN od zwiększenie subwencji oświatowej o ponad 135 tys. zł „z tytułu dofinansowania kosztów związanych z wypłatą odpraw dla zwalnianych nauczycieli”.

Chodzi tu o dwóch nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kościuszki i czterech ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mickiewicza w Łowiczu.

- Choć w nazwie wniosku pojawia się sformułowanie „zwolnieni nauczyciele”, to mowa tu o pracownikach szkół, którzy skorzystali z przysługujących im praw z Karty Nauczyciela i przeszli na emeryturę - informuje Małgorzata Nowak, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Łowiczu.

Dwóch pedagogów ze Szkoły Podstawowej nr 2 przeszło na emeryturę na podstawie zapisów artykułu 82. Karty Nauczyciela.

Natomiast czterech pozostałych z „jedynki” i „dwójki” zostało zwolnionych, dzięki temu uzyskali sześciomiesięczną odprawę należną im na podstawie artykułu 20. Karty Nauczyciela, a następnie otrzymali pieniądze związane z przejściem na emeryturę.

- Z boku może to wyglądać mało etycznie, ale przepisy tego nie zabraniają - mówi Irena Lesiak, dyrektor skierniewickiej delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi. - Sytuacja, w której odchodzący na emeryturę nauczyciel, nie przechodzi na nią na własny wniosek, ale jest zwalniany przez dyrektora szkoły, to wariant szeroko stosowany.

O komentarz poprosiliśmy Annę Ostrowską, rzecznika MEN. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymaliśmy.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.