Roman Bednarek

Kasa na muzeum

Projekt przyszłego muzeum przygotowała jedna z krakowskich pracowni architektonicznych Fot. Archiwum Projekt przyszłego muzeum przygotowała jedna z krakowskich pracowni architektonicznych
Roman Bednarek

Miasto otrzymało ponad 5,5 mln zł na adaptację dawnego lazaretu na muzeum. Prace rozpoczną się w przyszłym roku

Władze Skierniewic od dawna już nosiły się z zamiarem adaptacji na muzeum miejskie zabytkowego budynku dawnego lazaretu w koszarach pozostałych po stacjonujących w mieście wojskach carskich. Wartość inwestycji oszacowano na ponad 8,5 mln złotych, zaś miasto ubiegało się o dofinansowanie w wysokości ponad 5,6 mln złotych - i taką kwotę otrzyma.

- Czekamy na podpisanie umowy z urzędem marszałkowskim i ruszamy z pracami na początku przyszłego roku - zapowiada wiceprezydent Skierniewic Eugeniusz Góraj. - Mamy już przygotowaną dokumentację adaptacji budynku i dysponujemy pozwoleniem na budowę.

Skierniewickie muzeum posiada już statut zatwierdzony w 2013 roku. W zabytkowym budynku lazaretu zajmie powierzchnię 700 mkw.

Inwestycja ma być zakończona w 2018 roku. Do przyszłego muzeum przeniesione zostaną między innymi zbiory Izby Historii Skierniewic. Konkurs na projekt adaptacji budynku wygrała jedna z krakowskich pracowni architektonicznych.

- Przygotowany projekt przewiduje, że na zewnątrz budynku, na jego tyłach, znajdą się pawilony przeznaczone na wystawy czasowe - mówi Anna Majda-Baranowska, dyrektor Izby Historii Skierniewic. - Ciekawie zostało także zaprojektowane wnętrze. Wyznaczony został kierunek zwiedzania - ścieżka wijąca się meandrami, co ma intrygować i zachęcać do obejrzenia wszystkich eksponatów.

Dyrektor cieszy się, że eksponaty zgromadzone w IHS znajdą nowe miejsce.

- Wielu z nich nie dało się wyeksponować, bo nie było na to miejsca, teraz będą wystawione dla zwiedzających - podkreśla. - Trafią tam nie tylko nasze zbiory. Już skierniewiccy kolekcjonerzy oraz członkowie i członkowie Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei zadeklarowali udostępnienie swoich kolekcji.

W momencie gdy IHS przeniesie się do nowego obiektu, zajmowany przez nią dworek Konstancji Gładkowskiej zostanie wyremontowany.

Roman Bednarek

dziennikarz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.