Kasa na sport znów rozdana

Czytaj dalej
Bartosz Nowakowski

Kasa na sport znów rozdana

Bartosz Nowakowski

Blisko 1.300.000 złotych powędrowało do sportowych klubów i stowarzyszeń w Skierniewicach.

Większość sportowych klubów i stowarzyszeń na ten dzień czeka cały rok. To dzień, w którym miejski skarbiec otwiera się, aby rozdać pieniążki na roczne przetrwanie. Słowem - rozdano miejskie dotacje na sport.

Miasto przeznaczyło kwotę 1.300.000 złotych. Ta suma w zasadzie nie zmienia się na przestrzeni ostatnich lat. Zapytaliśmy Krzysztofa Jażdżyka, prezydenta miasta, czy w przyszłych latach ogólna suma może się zmienić, jednak włodarz stwierdził, że jest za wcześnie, aby móc rozmawiać o tej kwestii.

Być może na pierwszy rzut oka dotacje nie różnią się znacząco, to jednak diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego postanowiliśmy przeanalizować kwoty największych klubów i stowarzyszeń w Skierniewicach.

Kopana rządzi w mieście
Bezustannie najwięcej wydajemy na piłkę nożną.

W tym roku magistrat przeznaczył 395 tys. złotych na dwa kluby piłkarskie.

Widok Skierniewice otrzymał 215 tys. złotych, a także 20 tys. złotych z realizacji miejskiego programu profilaktyki i rozwiązania problemów alkoholowych. W porównaniu do poprzedniego roku to spadek o 20 tys. złotych (rok 2016 - 255 tys. złotych).

- W poprzednim roku osiągnęliśmy jeszcze lepsze wyniki w szkoleniu młodzieżowym niż 2015 roku, a otrzymujemy coraz mniejszą kwotę. W klubie zadajemy sobie jedno kluczowe pytanie: czy nasza dotacja z roku na rok będzie mniejsza? - pyta Piotr Wysocki, prezes Widoku Skierniewice.

W związku z coraz mniejszą dotacją klub był zmuszony podnieść składkę miesięczną do 80 złotych. Włodarz klubu dodaje, że mimo mniejszej dotacji nie przewiduje zwolnień trenerów.

Największy skok finansowy zanotowała Unia Skierniewice, która mocno stawia na piłkę seniorską. Unici otrzymali w tym roku 180 tys. złotych (o 92 tys. złotych więcej w porównaniu do poprzedniego roku).

- Jesteśmy zadowoleni z przyznanej dotacji. Chcemy wspierać zarówno piłkę młodzieżową, jak i seniorską. Ponadto warto podkreślić, że w zeszłym roku przeznaczyliśmy około 48 tys. złotych na sam wynajem obiektów sportowych - mówi Sebastian Pazurek, wiceprezes Unii Skierniewice.

Działacz piłkarskiej drużyny zaznacza również, że przyznana kwota to tylko jedna z części składowych budżetu klubu. Warto też zaznaczyć, że Unia przejęła zespół Sorento Skierniewice.

- To dowód na to, że chcemy integrować lokalną społeczność piłkarską, ponieważ wspólne dobro jest dla nas priorytetem - dodaje Sebastian Pazurek.

Po piłce nożnej najlepiej dotowana ze sportów drużynowych jest koszykówka, która pozostaje na podobnym poziomie. Ósemka Skierniewice otrzymała 118 tys. złotych, zaś AZS PWSZ Skierniewice 54 tys. złotych.

Wyniki lepsze od kwoty
W sportach indywidualnych bryluje Wojownik Skierniewice. Klub judo otrzymał w tym roku 130 tys.złotych (119 tys. złotych w 2016 roku). Jak dotację ocenił Jerzy Gołębiewski, prezes Wojownika Skierniewice?

- Moim najlepszym komentarzem będą zeszłoroczne wyniki. Sześć medali mistrzostw Polski, sześciu judoków w kadrze narodowej. Wysoka lokata Wojowniczek w trzeciej lidze. Czy któryś klub w mieście może pochwalić się lepszymi wynikami - zadaje pytanie Jerzy Gołębiewski.

Ponadto prezes Wojownika przytacza wyniki rankingu Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży za 2016. Wojownik uplasował się na 403. miejscu (93,5 pkt.) w kraju na 3.474 kluby. - W województwie łódzkim klub uplasował się na 23. lokacie na blisko 200, które punktowały ww. randze zawodów. To najlepszy wynik spośród skierniewickich klubów - dodaje.

Większość bez zmian
Bez zmian pozostają także dotacje dla takich klubów jak: KSzach Piątka (88.000 złotych), siatkarski Skier-Vis (70.000 złotych), Polonia Skierniewice (50.000 złotych), Skierniewickie Stowarzyszenie Radioorientacji Sportowej (18.000 złotych).

W zestawieniu pojawił się także nowy podmiot, który otrzymał dotację. To Skierniewickie Stowarzyszenie Sportu Tanecznego, które otrzymało 10.000 złotych.

Komisja odrzuciła wniosek Fundacji Art Station. Dotacji nie otrzymał Związek Harcerstwa Polskiego.

O miejską dotację nie starało się także Skierniewickie Stowarzyszenie Sportowe Wariacje, które w 2016 roku otrzymało 10.000 złotych.

Dotację przyznała komijsja w składzie: Jarosław Chęcielewski (wiceprezydent), Edyta Cieślak (naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Sportu i Spraw Społecznych), Piotr Foks ( Wydział Rozwoju Gospodarczego, Sportu i Spraw Społecznych), Ewa Milczarek (prezes OSiR), Mariusz Cuper (ekspert). Wnioski o dotację złożyło 27 podmiotów.

Bartosz Nowakowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.