Każdy może pobrać łowicki kalendarz historyczny z unikatowymi zdjęciami

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Rafał Klepczarek

Każdy może pobrać łowicki kalendarz historyczny z unikatowymi zdjęciami

Rafał Klepczarek

Łowicki Ośrodek Kultury we współpracy z Łowickim Wehikułem Czasu, czyli dyrektor Maciej Malangiewicz przy wsparciu m. in. grafika Jacka Rutkowskiego oraz miłośnika lokalnej historii Zdzisława Kryściaka, wydał jubileuszowy kalendarz na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Składają się nań archiwalne zdjęcia Łowicza z czasów pierwszej i drugiej wojny światowej, a także fotografie powojenne. Część z nich znana jest z albumu Jacka Rutkowskiego zatytułowanego „Łowicz w XX wieku. Kronika fotograficzna” z 2006 roku, ale nie brakuje też takich, które mają unikatowy charakter.

Uwieczniono na nich obiekty, które już nie istnieją, jak na przykład basen miejski w okolicy marketu „Mila” przy placu Koński Targ, pomnik poświęcony Armii Radzieckiej na Starym Rynku, czy też słynny łowicki hotel nazywany potocznie „okrąglakiem”. Fotografie pokazują nie tylko, jak zmieniało się miasto nad Bzurą, ale też jego życie społeczne i polityczne.

Rocznicowy kalendarz już od 31 października będzie można kupić za 16 zł w ŁOK lub już teraz pobrać go ze strony internetowej ośrodka (lok.art.pl) i wydrukować na własną rękę.

- Wielu łowiczan żyje w różnych częściach Polski , a nawet świata i nie ma możliwości nabyć tej publikacji w tradycyjny sposób – mówi Maciej Malangiewicz, dyrektor ŁOK. – To właśnie dla nich przygotowaliśmy specjalną wersję elektroniczną, którą mogą pobrać z naszej strony.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.