Klasyk przyjmuje dobrych, wypuszcza najlepszych
Klasyczne LO jest bezkonkurencyjne w rankingu mierzącym skuteczność nauczania.
EWD czyli Edukacyjna Wartość Dodana pozwala określić postęp, jakiego dokonali uczniowie podczas nauki w konkretnej szkole. Do zastosowania EWD wykorzystywane są pomiary osiągnięć szkolnych na początku nauki w danej szkole i na jej zakończenie.
Podległy MEN Instytut Badań Edukacyjnych zmierzył skuteczność nauczania. Jak wygląda sytuacja w skierniewickich liceach i technikach?
Najwyższy wynik uzyskało Klasyczne LO im. ks. Konarskiego, klasyfikując się wśród szkół odnoszących sukces. Klasyk wybierają dobrzy uczniowie, a opuszczają go jeszcze lepsi.
- Wynik naszej szkoły jest imponujący - przyznaje ks. Piotr Karpiński, dyrektor placówki. - Wysokie EWD to szkoła mocno wspierająca ucznia, która daje mu znaczny rozwój osobowy. Za to jest odpowiedzialna kultura organizacyjna naszej szkoły i indywidualne podejście do ucznia.
Dyrektor placówki zauważa, że nie wszyscy uczniowie decydujący się na Klasyk mają doskonałe wyniki z egzaminów gimnazjalnych. Jednak zajęcia indywidualne, w razie potrzeby wyrównujące oraz konsultacje wpływają na stan wiedzy uczniów.
- Mogą sobie wybierać dowolne rozszerzenie, łączyć przedmioty, które ich interesują, są koła przedmiotowe, kursy maturalne. Wszystko, żeby pomóc w przygotowaniu się do matury - mówi ks. Karpiński podkreślając, że szkoła walczy o frekwencję ucznia, która przekłada się na wyniki egzaminów. Co ważne, Klasyk organizuje cztery matury próbne, z czego w dwóch uczeń ma obowiązek wziąć udział.
Za klasycznym LO uplasowało się LO im. B. Prusa, także jako szkoła sukcesu.
- Cały czas wskaźnik utrzymuje się w tej ćwiartce, teraz przesunęliśmy się w prawy górny róg - mówi Iwona Leśniewicz, dyrektor placówki. - Pracujemy dobrze, ale dzieciaki przychodzą coraz słabsze. Zamiast koncentrować się na wyższym poziomie, najpierw musimy go wyrównać.
Najgorszy wynik uzyskało LO w ZS nr 4. Plasuje szkołę wśród tych wymagających pomocy, do której trafiają słabi kandydaci, a szkoła nie potrafi im pomóc. Potwierdza to wicedyrektor zespołu szkół.
- Trafiają do nas słabsi uczniowie, z oceną dopuszczającą z gimnazjum - mówi Agnieszka Kaźmierak, wicedyrektor szkoły. - Prowadzimy zajęcia wyrównawcze i przygotowujące do matury ze wszystkich przedmiotów, staramy się pomóc, ale pewnych rzeczy się nie przeskoczy.
Wicedyrektor zaznacza, że większość uczniów powinna znaleźć się w szkole zawodowej, a nie w liceum.
Mocny wynik Klasycznego LO i LO im. B. Prusa potwierdza ranking „Perspektyw”. Klasyk znalazł się w pierwszej setce najlepszych szkół w Polsce zajmując 93. pozycję i tym samym przesuwając się o 8 miejsc w górę. Tym samym szkoła uzyskała tytuł Złotej Szkoły.
Klasykowi po piętach depcze Prus, znajdując się zaledwie 21 oczek niżej i uzyskując tytuł Srebrnej Szkoły. Najstarsze skierniewickie LO zanotowało imponujący skok, przesuwając się na 114. miejsce z zajmowanego rok temu 287.
- Już oddając świadectwa maturalne byliśmy zadowoleni - mówi Iwona Leśniewicz. - Musimy popracować nad rozszerzeniem, podstawę mamy bardzo mocną. Należy przekonać uczniów, żeby dokonywali właściwego wyboru rozszerzeń.