Klinika ortopedii dziecięcej czeka na inwestora
Po miesiącach czekania i kilkukrotnym przekładaniu terminów sfinalizowano umowę sprzedaży miejskiej działki pod budowę Europejskiego Centrum Ortopedii Dziecięcej. Jak zabezpieczono interes miasta?
Po miesiącach czekania, kilkakrotnym przekładaniu terminów – w Skierniewicach sfinalizowano umowę sprzedaży działki pod budowę Europejskiego Centrum Ortopedii Dziecięcej. Podpisy pod aktem notarialnym złożyła Małgorzata Nowotnik, prezes Fundacji Zdrowia i Kultury Kochaj Życie oraz Krzysztof Jażdżyk, prezydent miasta.
Jak do tego doszło
List intencyjny pomiędzy władzami samorządowymi miasta a Fundacją Kochaj Życie w sprawie budowy w Skierniewicach specjalistycznego centrum ortopedii dziecięcej podpisano w maju 2015 roku. Negocjacje władz miasta z fundacją trwały wtedy dwa miesiące. Fundacja wybrała Skierniewice m.in. ze względu ma obiecaną przez samorząd sprzedaż na preferencyjnych warunkach działki pod budowę kliniki.
- W Skierniewicach powstanie centrum ortopedii dziecięcej w oparciu o współpracę z instytutem doktora Paleya na Florydzie - zapowiedziała wtedy prezes Małgorzata Nowotnik.
Dr Dror Paley ze Stanów Zjednoczonych jest założycielem, słynnej na całym świecie, kliniki wydłużania kończyn Paley Advanced Limb Lenghtening Institute przy szpitalu St. Mary w West Palm Beach na Florydzie.
Mali pacjenci z Polski są najliczniejszą, po ich rówieśnikach znad Zatoki Perskiej, grupą leczonych.
W grudniu 2015 zapowiadano wmurowanie kamienia węgielnego na wiosnę następnego roku. Potem rozpoczęcie inwestycji przełożono na jesień.
Wątpliwości
Uchwałę o sprzedaży nieruchomości - w trybie bezprzetargowym za 1 procent wartości, czyli 41 tysięcy złotych - skierniewiccy radni podjęli w sierpniu 2016 roku. Nie obyło się bez kontrowersji. Radni dowiedzieli się, że centrum wybuduje powołana w tym celu spółka, zawiązana przez fundację i inwestora, szczegóły jednak nie padły.
– Na dobrą sprawę miasto nie ma żadnego zabezpieczenia tej działki. Jaką mamy gwarancję, że fundacja jej nie zastawi pod kredyt, albo odczeka 10 lat i potem sprzeda? Albo się rozwiąże za rok lub dwa i sprzeda działkę, wtedy od kogo będziemy egzekwować zobowiązania? – dopytywał radny Leszek Trębski.
- Kto chciałby sprzedać ziemię za ułamkową wartość, gdy nie ma żadnych konkretów? - zastanawiał się radny Paweł Słojewski.
Prezes Nowotnik zapowiedziała ujawnienie inwestora po podpisaniu aktu notarialnego. W kolejnych miesiącach jego termin kilkakrotnie przekładano.
Akt notarialny podpisany
We wtorek, 28 marca akt notarialny podpisano.
- To historyczna chwila dla miasta - stwierdził prezydent Krzysztof Jażdżyk.
- Klinika będzie na pewno - podkreśliła Małgorzata Nowotnik, zapowiadając wmurowanie kamienia węgielnego na 9 maja, w czym ma uczestniczyć Dror Paley.
Kto wyłoży pieniądze? Mimo wcześniejszej obietnicy, nadal nie wiadomo.
- Mamy kilka ofert, ale inwestor jeszcze nie jest wybrany. Może to być jutro, może być za miesiąc - odpowiedziała na pytanie „ITS”. - Gdyby nie było szans na budowę centrum, byśmy nie podpisywali aktu notarialnego - zapewniła pani prezes.
Nie wiadomo też dokładnie, pod jaki projekt kamień węgielny będzie wmurowany w maju, bo obecnie jest to „wstępny projekt”. Zaś jeśli chodzi o zapowiadany kontrakt z NFZ, to „w tej chwili w tej materii się nie wypowiem” - słyszymy.