Klinika wydłużania kości w Skierniewicach
Najdalej za pięć lat w Skierniewicach powstanie unikatowa klinika wydłużania kości. Personel medyczny wyszkoli instytut Paley’a ze Stanów Zjednoczonych. Taki jest plan.
W skierniewickim ratuszu podpisano list intencyjny pomiędzy władzami samorządowymi miasta a Fundacją Zdrowia i Kultury „Kochaj życie” w sprawie budowy w Skierniewicach specjalistycznego centrum ortopedii dziecięcej.
– W Skierniewicach powstanie drugie na świecie centrum ortopedii dziecięcej, w oparciu o współpracę z instytutem doktora Paley’a na Florydzie – mówi Małgorzata Nowotnik, prezes fundacji.
Dr Dror Paley ze Stanów Zjednoczonych jest założycielem słynnej na całym świecie kliniki wydłużania kończyn Paley Advanced Limb Lenghtening Institute przy szpitalu St. Mary w West Palm Beach na Florydzie. Dla wielu rodziców operacja w jego klinice jest ostatnią deską ratunku dla dzieci, którym grozi amputacja nóg. Mali pacjenci z Polski są najliczniejszą, po ich rówieśnikach znad Zatoki Perskiej, grupą leczonych.
Zgodnie z listem intencyjnym, centrum ortopedii dziecięcej w Skierniewicach powstanie na dwuhektarowej działce przy ulicy 26 Dywizji Piechoty najdalej za pięć lat. Według szacunków fundacji, jego budowa będzie kosztowała 30-40 milionów złotych. W tym celu zostanie założona spółka (bez udziału miasta Skierniewice).
Władze Skierniewic zobowiązały się niezwłocznie rozpocząć procedurę uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru oraz rozpocząć podział geodezyjny i wydzielenie z księgi wieczystej tej nieruchomości działki pod budowę centrum. Chodzi o zabudowaną nieruchomość o powierzchni ponad 4,6 ha w zespole dawnych koszar, która graniczy z rzeką.
Dwa hektary zostaną sprzedane fundacji "Kochaj życie", ale na preferencyjnych warunkach, co jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, było jedną z przyczyn wyboru Skierniewic. Po oszacowaniu wartości nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży i sporządzeniu wyceny skierniewiccy radni podejmą decyzję o jej sprzedaży w trybie bezprzetargowym i z bonifikatą. Jak mówi prezydent Krzysztof Jażdżyk, na razie nie wiadomo w jakiej wysokości, ale można zakładać, że nie mniejszą niż 50 procent wartości działki. Chodzi o to, by unikatowa klinika powstała nie gdzie indziej, a w Skierniewicach.
– Mieliśmy kilka propozycji, na Mazowszu i w Małopolsce, ale wybraliśmy trzecie miejsce, w Skierniewicach. Bardzo nam się tu podoba, usytuowanie działki jest fantastyczne, bo leży ona w mieście, bardzo blisko centrum – zachwyca się Małgorzata Nowotnik.
Uczestniczący w podpisaniu listu intencyjnego kapitan Tadeusz Wrona z fundacji „Kochaj życie” podkreślał dobre położenie Skierniewic.
– Stąd wszędzie jest blisko, lotnisko w Łodzi i Warszawie, a autostrada pozwala na szybki dojazd – stwierdził bohater awaryjnego lądowania samolotu PLL LOT w 2011 roku.
Skierniewice na liście rozważanych lokalizacji znalazły się przypadkowo, dzięki osobistym kontaktom z fundacją fotografa Michała Gałęzowskiego oraz jego rozmowie o zamiarach fundacji z Włodzimierzem Bindrem, który z kolei zainteresował tym Krzysztofa Jażdżyka. Negocjacje władz miasta z fundacją "Kochaj życie" trwały dwa miesiące.
Zgodnie z zapisem w liście intencyjnym fundacja zamierza wybudować centrum ortopedii w terminie 5 lat od daty nabycia nieruchomości, a także ubiegać się o kontrakt z NFZ, by świadczyć usługi ortopedyczne również dla mieszkańców. Ponadto klinika zapewni miejsca pracy dla co najmniej 300 osób.
Biorąc pod uwagę, że sam koszt leczenia na Florydzie wynosi około 1 miliona złotych, nie licząc ceny biletów lotniczych i kosztów pobytu w Stanach, klinika w Skierniewicach może okazać się hitem nie tylko dla pacjentów z Europy. O międzynarodowej promocji miasta nie wspominając.