Koła Gospodyń Wiejskich z woj. łódzkiego promują regionalne produkty [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Redakcja

Koła Gospodyń Wiejskich z woj. łódzkiego promują regionalne produkty [ZDJĘCIA]

Redakcja

Koła Gospodyń Wiejskich z woj. łódzkiego zgłosiły swoje przepisy na dania oraz produkty regionalne i zakwalifikowały się do udziału w projekcie pn. „Lokalnie, regionalnie i tradycyjnie – wiem co zjem", realizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wspólnie z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego, w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Za nimi już pierwszy etap – warsztaty kulinarne.

W dn. 28-29 czerwca Członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z Polesia (gmina Wieruszów) oraz Skronina (Białaczów) wzięły udział w dwudniowych warsztatach kulinarnych, realizowanych w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów.

Podczas części teoretycznej uczestniczki warsztatów dowiedziały się m.in., jak wyszukiwać i promować lokalne produkty, poznały krajowe i unijne systemy jakości żywności oraz zasady wprowadzenia do obrotu żywności regionalnej i lokalnej. W części praktycznej, prowadzonej przez Szefa Kuchni Andrzeja Jakomulskiego, panie przygotowywały potrawy zgłoszone podczas rekrutacji do projektu – prażuchy z żeberkami i kapustą oraz pierogi z kaszą gryczaną i grzybami, a także poznały przepisy na tradycyjne potrawy z regionu zachodniopomorskiego i dowiedziały się, jak w praktyce łączyć kuchnię regionalną i nowoczesną.

– Warsztaty to doskonała okazja dla członkiń Kół Gospodyń Wiejskich, aby poszerzyć swoją wiedzę z zakresu unijnych i krajowych systemów jakości żywności, dziedzictwa kulinarnego swojego regionu oraz dowiedzieć się, jak wyszukiwać, identyfikować i promować lokalne produkty. Podczas szkoleń uczestniczki poznają również zasady funkcjonowania krótkich łańcuchów żywności, możliwości legalnej sprzedaży lokalnej żywności w ramach sprzedaży i dostaw bezpośrednich. W ten sposób chcemy zachęcić je nie tylko do wykorzystywania w polskiej kuchni produktów żywnościowych od lokalnych producentów i rolników, ale także promowania sprzedaży bezpośredniej – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

W dalszym etapie projektu Koła Gospodyń Wiejskich podzielą się wiedzą zdobytą podczas warsztatów oraz będą promować dziedzictwo kulturowe swojego regionu. W ramach operacji przeprowadzą, m.in. zajęcia z uczniami szkół podstawowych, przekażą zdobyte doświadczenia innym Kołom Gospodyń Wiejskich oraz wezmą udział w lokalnych wydarzeniach, podczas których zaprezentują swoje dania i produkty regionalne.

Redakcja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.