Kolejna papieska pamiątka w Łowiczu
Biskup Andrzej F. Dziuba oraz zaproszeni goście dokonali odsłonięcia pamiątkowej tablicy w miejscu pożegnania papieża Jana Pawła II podczas jego wizyty w Łowiczu w czerwcu 1999 roku. Uroczystość odbyła się 14 czerwca o godz. 17 tuż obok ruin zamku prymasowskiego.
Głaz papieski, który przypomina łowicki epizod pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, został wmurowany na prośbę mieszkańców ulic Blich i Zamkowej. Stanął on w miejscu, z którego 14 czerwca 1999 roku Karol Wojtyła odleciał śmigłowcem do Sosnowca, po tym, jak odprawił nabożeństwo dla 300 tys. wiernych na placu celebry usytuowanym na bratkowickich błoniach.
W homilii wygłoszonej podczas pamiętnej mszy świętej schorowany Jan Paweł II apelował o poszanowanie życia nienarodzonych, wzywał rodziców do wychowania dzieci w duchu Ewangelii oraz zachęcał Kościół i państwo do okazania rodzinom należnej pomocy oraz respektowania godności człowieka pracy.
W 17. rocznicę tych wydarzeń społeczność miasta nad Bzurą znów dała dowód historycznej wagi papieskiej wizyty w pelikanim grodzie. Tradycyjną wstęgę przecięli nie tylko łowiccy biskupi, ale także reprezentanci władz miasta i powiatu z burnus trzem Krzysztofem Kalińskim i starostą Krzysztofem Figatem na czele. Odsłonięcia papieskiego kamienia dokonał także Krzysztof Górski i Julian Nowak. Pierwszy z nich w czasie wizyty Karola Wojtyły w Łowiczu był szefem rady miasta, a drugi pełnił podobną funkcję w radzie powiatu.
Wydarzenia z 14 czerwca 1999 roku w Łowiczu przypomina także m. in. papieski monument na Starym Rynku, pamiątkowa płyta w pobliskiej bazylice mniejszej, głaz na placu celebry oraz izba pamięci w bratkowickim zespole szkół z oddziałami integracyjnymi.
Ks. biskup Andrzej F. Dziuba wyraził nadzieję, że nikt nie odważy się zbezcześcić położonego na uboczu pomnika, bo takie działanie byłoby "znakiem znieważenia Ojca Świętego".