Kolejna uczta dla skierniewickich kinomanów już od wtorku

Czytaj dalej
Fot. CKiS
nik

Kolejna uczta dla skierniewickich kinomanów już od wtorku

nik

Już w najbliższy wtorek (25.09) rozpocznie się siódma edycja Małego Festiwalu Filmów Polskich "Tosiek" w Skierniewicach - imprezy poświęconej pochodzącemu ze Skierniewic operatorowi filmowemu Antoniemu Nurzyńskiemu. Przez pięć festiwalowych dni na miłośników kina czekają pokazy filmów (również dla dzieci), prelekcje, warsztaty oraz spotkania z twórcami. Tradycyjnie już imprezę zakończy koncert - w tym roku w Skierniewicach wystąpi Stanisława Celińska z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko z repertuarem z najnowszej płyty artystki "Malinowa...". Uczestnicy festiwalu wezmą też udział w głosowaniu w konkursie na najlepszy film krótkometrażowy.

Program 7. Małego Festiwalu Filmów Polskich TOSIEK

25.09.2018 r., wtorek (kinoteatr „Polonez”)

Godz. 20:00 SET 1 – KRÓTKO! TOSIEK! Pokaz krótkometrażowych filmów konkursowych ok. 15 min.

Godz. 20:15 ZBRODNIARZ, KTÓRY UKRADŁ ZBRODNIĘ (bilet: 10 zł)
Prelekcja: Grzegorz Pieńkowski PF DKF

reż. Janusz Majewski
scenariusz: Krzysztof Kąkolewski, Janusz Majewski
zdjęcia: Antoni Nurzyński
obsada: Zygmunt Hübner, Barbara Brylska, Ewa Salm, Ryszard Filipski, Krzysztof Żurek produkcja: Polska 1969
gatunek: Kryminał psychologiczny
dystrybutor: SF Zebra
czas trwania: 94 min.
Ekranizacja powieści Krzysztofa Kąkolewskiego, nagrodzonej w konkursie ogłoszonym przez Komendę Główną MO. Reżysera zainteresowały w tej powieści dwie rzeczy - postacie i forma. Postacie - ludzie zwykli, stereotypowi w swoich życiorysach, ale jednocześnie indywidualni i wyjątkowi w swoich cechach wewnętrznych. Kąkolewski umiejętnie odkrywał niezwykłość w zwyczajnych zdarzeniach i zwyczajnych ludziach, ale także zdarzenia niezwykłe sprowadzał do wymiaru codziennych. Powieść ta, choć przedstawiała fikcyjną sprawę i fikcyjnych bohaterów, oparta była na autentycznych kronikach milicyjnych. Ten dokumentalny charakter widoczny jest także w filmie Janusza Majewskiego.

26.09.2018 r., środa

Godz. 10:00 TOSIEK DZIECIOM (kinoteatr „Polonez”)
Zestaw pereł polskiej animacji – odrestaurowane bajki ze zbiorów FINA
(w zestawie „Miś uszatek”, „Bajka o rybaku i rybce”, „Przygody Gapiszona”) bilety: 8 zł Przedszkole

Godz. 17:00 WARSZTATY VIDORECENZJI Z KAJĄ KLIMEK (CKiS, ul. Reymonta 33)
(sala kameralna)
– obowiązują zapisy
- uczestnicy – otwarty nabór
- do warsztatu posłuży krótkometrażowy film „Wolta” z III zestawu „Najlepszych polskich 30”

Może zamiast długo rozmawiać o tym, jak zrobić własną video-recenzję, spróbujemy ją nagrać? To pozwoli nam odpowiedzieć na wszystkie ważkie pytania: czym różni się zwykła recenzja od tej w formie video? Jak się przygotować do stworzenia tej drugiej? Co jest ważne... a co, wręcz przeciwnie, zupełnie zbędne? Co pewnie, potrzebne będą nam własne opinie, kreatywność i smartfony. Przy okazji porozmawiamy o sprawach najważniejszych na świecie, czyli filmach, filmach i jeszcze raz filmach... Choć dla odmiany krótkich, bo to one posłużą nam jako punkt odniesienia.

Godz. 18:00 OKIEM KAMERY – mini retrospektywa operatora filmowego – JERZEGO LIPMANA (CKiS ul. Reymonta 33, sala kameralna) (bilety: 8 zł)
Jeden z najwybitniejszych autorów zdjęć filmowych w dziejach kinematografii polskiej – Jerzy Lipman (1922-1983), nazywany ojcem polskich operatorów, stosujący osiągnięcia włoskiego neorealizmu na gruncie polskim, mistrz jazd filmowych.
„Nóż w wodzie”
reż. Roman Polański
scenariusz: Roman Polański, Jerzy Skolimowski, Jakub Goldberg
zdjęcia: Jerzy Lipman
obsada: Leon Niemczyk, Jolanta Umecka, Zygmunt Malanowicz
produkcja: Polska 1961
gatunek: Film psychologiczny
dystrybutor: SF Kadr
czas trwania: 101 min.

Debiut fabularny Romana Polańskiego, zarazem jedyny jego film pełnometrażowy nakręcony w kraju. Jego premiera w marcu 1962 r. wywołała skrajnie przeciwne reakcje krytyki i wściekłość ówczesnego I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki. Filmowi zarzucano kosmopolityzm, tak nie pasujący do królującej wówczas tzw. szkoły polskiej i gloryfikowanie konsumpcyjnego stylu życia, z konieczności obcego, w początkach lat 60., większości rodaków. Prorokowano, że film nie zdoła przebić się za granicą, nie zdobędzie żadnej nagrody. A tymczasem uhonorowano go nagrodą FIPRESCI na festiwalu w Wenecji w 1962 r., Brązowym Delfinem w Teheranie w 1963 r., Grand Prix w Prades i nagrodą krytyki na MFF Panamie w 1964 r. Był też pierwszym polskim filmem nominowanym do Oscara. Rywalizację przegrał, ale z nie byle jakim konkurentem, bo z "Osiem i pół" Felliniego.

Godz. 20:00 SET 2 – KRÓTKO! TOSIEK! Pokaz krótkometrażowych filmów konkursowych ok. 15 min.
(kinoteatr „Polonez”)
Godz. 20:15 WIEŻA. JASNY DZIEŃ (bilety: 12 zł) (kinoteatr „Polonez”)
scenariusz i reżyseria: Jagoda Szelc
zdjęcia: Przemysław Brynkiewicz
obsada: Anna Krotoska, Małgorzata Szczerbowska, Anna Zubrzycki, Rafał Kwietniewski
produkcja: Polska 2017
gatunek: thriller psychologiczny
dystrybutor: Against Gravity
czas trwania: 106 min.

„Wieża. Jasny dzień.”, thriller psychologiczny, objawienie Festiwalu Filmowego w Gdyni, to debiut reżyserski Jagody Szelc, laureatki Paszportu „Polityki”. Film został zakwalifikowany do prestiżowej sekcji Forum 68. Berlinale.
„Wieża. Jasny dzień” została nagrodzona podczas 42. Festiwalu Filmowego w Gdyni Nagrodą za Debiut Reżyserski, Nagrodą za Najlepszy Scenariusz i Nagrodą Onetu "Odkrycie Festiwalu" dla Jagody Szelc.
Po projekcji spotkanie z aktorkami: Małgorzatą Szczerbowską oraz Anną Krotoską – prowadzi Łukasz Saptura – Dziennikarz Kulturalny Radia RSC

27.09.2018 r., czwartek (kinoteatr „Polonez”)

Godz. 10:00 TOSIEK DZIECIOM
zestaw animacji (dystrybutor: Momakin) Klasy 1-3
(w zestawie: „Baśnie i bajki polskie”, animacje malarskie: „To pewna wiadomość” oraz „Len”, „Na cztery łapy, czyli szkolne przygody Pimpusia Sadełko”) bilety: 8 zł, czas: ok. 1 godz.

Godz. 20:00 SET 3 – KRÓTKO! TOSIEK! Pokaz krótkometrażowych filmów konkursowych ok. 15 min.

Godz. 20:15 III ZESTAW NAJLEPSZYCH POLSKICH 30’ (bilety: 12 zł)

W III zestawie Najlepszych polskich 30’ znajdą się dwa dokumenty i dwie fabuły. Szalona opowieść o bardzo nietypowym domu wariatów z dużą dawką absurdu, czyli Atlas Macieja Kawalskiego – aktorski popis Tomasza Kota i Mariana Opani; Pars pro toto – Jerzy Radziwiłłowicz jako Zdzisław Beksiński w poruszającej historii nieoczekiwanej przyjaźni samotnego mistrza z młodą kobietą; jedyny dokument z Polski, który znalazł się w konkursie krótkich filmów na Sundance Film Festival 2018, czyli „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały, w której reżyserki zapraszają nas do świata młodych konnych gimnastyczek oraz wywołująca na przemian łzy śmiechu i wzruszenia Euforia Natalii Pietsch – historia dwóch kobiet żyjących tą samą pasją, czyli przygotowywaniem swoich pudli do psich pokazów piękności.

Po projekcji Zestawu spotkanie z twórczyniami filmu „Wolta”: Moniką Kotecką (reżyserka, operatorka i fotografka) oraz Karoliną Poryzałą (reporterka, fotografka). Spotkanie poprowadzi Kaja Klimek – publicystka popkulturowa, krytyczka filmowa, edukatorka

Konkurs filmów krótkometrażowych – rozstrzygnięcie!
Nagrody w III kategoriach – Najlepszy Film, Najlepsze Zdjęcia, Nagroda Publiczności
Jury konkursowe: Przewodnicząca – Monika Kotecka (reżyserka, operatorka, fotografka)
Członkowie: Karolina Poryzała (reżyserka), Kaja Klimek (krytyczka filmowa)

Po projekcji Zestawu Najlepszych Polskich 30’ oraz po spotkaniu z twórczyniami filmu „Wolta” nastąpi ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród laureatom.

28.09.2018 r., piątek

Godz. 18:00 OKIEM KAMERY – mini retrospektywa operatora filmowego – JERZEGO LIPMANA (CKiS ul. Reymonta 33, kameralna) (bilety: 8 zł)
„Prawo i pięść”
reżyseria: Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski
scenariusz: Józef Hen
zdjęcia: Jerzy Lipman
obsada: Gustaw Holoubek, Andrzej Kenig, Zofia Mrozowska, Hanna Skarżanka, Wiesław Gołas, Zdzisław Maklakiewicz
produkcja: Polska 1964
gatunek: Psychologiczny
licencja: FINA
czas trwania: 92 min.

Godz. 20:00 JAK PIES Z KOTEM (bilety: 12 zł) (kinoteatr „Polonez”)
POKAZ PRZEDPREMIEROWY!
Przed projekcją filmu odbędzie się spotkanie z Aleksandrą Konieczną – aktorką
reżyseria: Janusz Kondratiuk
scenariusz: Janusz Kondratiuk, Dominik W. Rettinger
zdjęcia: Witold Płóciennik
obsada: Robert Więckiewicz, Olgierd Łukaszewicz, Bożena Stachura, Aleksandra Konieczna
produkcja: Polska 2018
gatunek: komediodramat
dystrybucja: Akson Dystrybucja
czas trwania: 100 min.

Najnowszy film Janusza Kondratiuka, autora niezapomnianych „Dziewczyn do wzięcia”, to słodko-gorzki obraz relacji rodzinnych, dla którego inspiracją jest prawdziwa historia.
Pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, niepozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości.
Gdy starszy z braci Andrzej, nagle zachoruje, młodszy pomimo różnic i muru nieporozumień jaki przez lata wyrósł między nimi, podejmie się opieki nad potrzebującym pomocy bratem.

Film bierze udział w Konkursie Głównym 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

29.09.2018 r., sobota, godz. 18:00

na zamknięcie 7. Małego Festiwalu Filmów Polskich TOSIEK
Koncert Stanisławy Celińskiej z Zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko
na koncercie zostaną zaprezentowane utwory pochodzące z najnowszej płyty artystki „Malinowa…”
Stanisława Celińska - znakomita polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna o niezwykle wszechstronnym talencie. Jej najnowsza kreacja to rola pieśniarki!

nik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.