Kolejni repatrianci z Kazachstanu zamieszkali w Łowiczu

Czytaj dalej
Fot. UM Łowicz
Rafał Klepczarek

Kolejni repatrianci z Kazachstanu zamieszkali w Łowiczu

Rafał Klepczarek

Kolejna rodzina z Kazachstanu na zaproszenie władz miasta osiedliła się w Łowiczu. Są to potomkowie Polaków, którzy na rozkaz Stalina w 1937 roku zostali przesiedleni z terenów przedrozbiorowej Rzeczpospolitej Obojga Narodów w głąb Związku Radzieckiego.

Nestorem rodu jest Piotr Anglikowski, którego córka i jej rodzina od 2015 roku już mieszkają w Łowiczu. Jego syn Oleg przyjechał z żoną Tatianą oraz ich 13-letnią córką Anitą.

Mąż Tatiany, która z zawodu jest fryzjerką, pracował w charakterze kierowcy i przejazdem był już w naszym kraju. Pozostali członkowie rodziny Anglikowskich przybyli do ziemi ich przodków po raz pierwszy.

Repatrianci z Kazachstanu zamieszkają w przygotowanym przez miasto trzypokojowym mieszkaniu w bloku na osiedlu Kostka. Lokal ten miasto wyremontowało z rządowych funduszy pozyskanych z Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. W sąsiednim bloku na tym samym osiedlu mieszka repatriancka rodzina spokrewniona ze świeżo przybyłą z Kazachstanu czteroosobową familią.

Repatriantów powitał burmistrz Krzysztof Kaliński, który jest dumny z tego, iż Łowicz jest liderem wśród tej wielkości miast w repatriowaniu na ojczystą ziemię potomków Polaków, rzuconych przez historyczną zawieruchę tysiące kilometrów od kraju przodków.

Rodzina Anglikowskich jest szesnastą, którą sprowadzono do miasta nad Bzurą i na pewno nie ostatnią.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.

[ zamknij ]
pomoc
poprzednie nastepne
zamknij