Komu przeszkadzała Smerfetka w piwnicy
Z piwnicy bloku przy ul. Trzcińskiej zniknęła kotka Smerfetka. Mieszkańcy są przekonani, że to sprawka sąsiada - gołębiarza.
Mirosława Augustyniak, mieszkanka bloku przy ul. Trzcińskiej 19, od wielu lat pomaga bezdomnym kotom. Jest zarejestrowaną w urzędzie miasta wolontariuszką. W swojej piwnicy wygospodarowała miejsce dla kotów. Mają wygodne wejście, miejsce do spania i regularnie czyszczoną kuwetę.
Są jednak mieszkańcy, którym się to nie podobało.
- Jeden z sąsiadów zrobił pani Mirce awanturę. Powiedział, że jest kociarą, i że jej „skończy te koty” - mówi mieszkanka bloku (dane do wiad. red.). - Jak powiedział, tak zrobił.
Pewnego dnia pani Mirka ze zdumieniem odkryła, że drzwi do jej piwnicy są otwarte, a kłódka zniszczona. Nie było też śladu żadnego z dwóch kotów. Po jakimś czasie młoda czarna kotka wróciła, ale po 4-letniej Smerfetce nie było śladu.
- Zniknął też taki koci staruszek, schorowany, któremu zrobiłam budkę na zewnątrz i tam mieszkał - tłumaczy pani Mirosława. - Budkę później zabrał taki pan, który tu sprząta. Komu te koty mogły przeszkadzać?
Mieszkanki bloku nie mają wątpliwości, że za zniknięciem kota stoi sąsiad.
- Przecież on trzyma w piwnicy gołębie zanim je zaniesie na targ - mówi jedna z kobiet. - Pewnie dlatego nie chciał tam kotów. Zresztą to bardzo nieprzyjemny człowiek - dodaje.
Pan G. naszą wizytą jest niemile zaskoczony. Twierdzi, że z całą sprawą nie ma nic wspólnego, a policja nic do niego nie ma. - Byli, zapytali i poszli - mówi wprost. Policja potwierdza, że postępowanie zostało umorzone z braku dowodów.
Sytuację prawną wolno żyjących zwierząt reguluje ustawa z 21 sierpnia 1997 roku, znowelizowana 6 czerwca 2002 roku, Dz. U. Nr 106 poz. 1002. Zgodnie z art. 21 ust. „Zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu (...)” - czytamy.
Koty znajdujące się na terenach osiedli, jako zwierzęta wolno żyjące, mają prawną ochronę. Dotyczy to również administratorów bloków i wspólnot mieszkaniowych, na których spoczywa obowiązek zapewnienia im schronienia.