Konserwatorskie "nie" dla nazwy parku

Czytaj dalej
Anna Żebrowska

Konserwatorskie "nie" dla nazwy parku

Anna Żebrowska

Rawski park nie może nosić nazwy Żołnierzy Wyklętych. Miasto nadal nie podejmuje konkretnej decyzji.

Minął luty; marzec, w którym obchodzony jest Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych również, a od kilku tygodni, niczym bumerang powraca sprawa upamiętnienia w mieście Żołnierzy Wyklętych. Wydawałoby się, że prosta kwestia nadania imienia nie powinna stwarzać problemów, tymczasem temat jest wałkowany na wiele sposobów, a rozciągnięta w czasie dyskusja wokół niego sprawia, że staje się nużący.

Szczera chęć upamiętnienia żołnierzy jest, brakuje jednak jednoznacznego pomysłu, a będąc bardziej precyzyjnym - pomysłów jest zbyt wiele.

Początkowo przymierzano się do nazwania imieniem żołnierzy ronda przy Miejskim Domu Kultury. Skończyło się jednak na samej propozycji. Na ostatniej sesji rady miasta pięcioro radnych wystąpiło z formalnym wnioskiem, aby sam MDK nosił takie zaszczytne miano.

Ten pomysł podzielił rawian, którzy na społecznościowych portalach odnosili się do niego z rezerwą i brakiem entuzjazmu. Na najbliższej sesji odpowiedni wniosek może jednak być poddany pod głosowanie. Piątka radnych nie wycofuje się ze swojej koncepcji, o czym mówi Zbigniew Sienkiewicz, przewodniczący rady miasta. - Nic mi nie wiadomo, aby coś w tej kwestii uległo zmianie - słyszymy.

Także burmistrz Dariusz Misztal miał własną koncepcję co do odpowiedniego miejsca na upamiętnienie bohaterów. Wystosował do Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków prośbę o możliwość nadania rawskiemu parkowi urzędowej nazwy „Park Miejski im. Żołnierzy Wyklętych”. Zaproponował także uhonorowanie członków ruchu niepodległościowego poprzez stworzenie tabliczek z ich biogramami przy alejkach parkowych. Katarzyna Starecka, szefowa skierniewickiej delegatury uznała, że nadanie takiej nazwy parkowi i umiejscowienie tam tabliczek jest „z konserwatorskiego punktu widzenia niedopuszczalne i powodowałoby utratę autentyczności parku”.
Wobec braku jednoznacznej koncepcji oby tylko imieniem Żołnierzy Wyklętych nie nazwano czegokolwiek, aby problem i dyskusję mieć już z głowy.

Anna Żebrowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.