Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego w Pałacu Chojnata [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Roman Bednarek
Roman Bednarek

Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego w Pałacu Chojnata [ZDJĘCIA]

Roman Bednarek

W piątek, 7 czerwca, w Pałacu Chojnata w gminie Biała Rawska odbył się Konwent Powiatów Województwa Łódzkiego. Jednym z ważniejszych punktów porządku obrad konwentu było przyjęcie stanowiska w sprawie trudnej sytuacji finansowej szpitali, dla których podmiotem tworzącym jest powiat.

Stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Łódzkiego w sprawie destabilizacji systemu ochrony zdrowia zostało skierowane do premiera Mateusza Morawieckiego. W tekście stanowiska czytamy między innymi:

„(...)Doraźne działania Ministra Zdrowia pozbawione spójności w zakresie polityki zdrowotnej oraz pełna alienacja działań podejmowanych przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) powodują, w naszej ocenie, że system zabezpieczenia w nieodpłatne usługi zdrowotne zmierza kierunku samodestrukcji. Bo już dziś jako właściciele szpitali powiatowych obserwujemy pogłębiającą się przepaść pomiędzy potrzebami zdrowotnymi mieszkańców, realiami możliwości finansowych szpitali w ich zaspokajaniu, a praktykami stosowanymi przez NFZ i Ministra Zdrowia wobec tych szpitali.

Sytuacja drastycznie pogorszyła się wraz z wprowadzeniem w IV kwartale 2017 r. przez NFZ tzw. ryczałtów w kontraktowaniu usług zdrowotnych(...)

(...)Zwracamy się do Pana Premiera o podjęcie pilnych działań, których celem będzie sformułowanie oraz zrealizowanie spójnej polityki zdrowotnej nie tylko na poziomie celów, ale również systemowego mechanizmu ich osiągania poprzez takie finansowanie świadczeń zdrowotnych, które wynika bezpośrednio z realnych kosztów ich realizacji”.

Roman Bednarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.