Kopie pułkowej monety dla sympatyków 10 PP w Łowiczu

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Rafał Klepczarek

Kopie pułkowej monety dla sympatyków 10 PP w Łowiczu

Rafał Klepczarek

Członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu mają dla swoich sympatyków niespodziankę. Podczas imprez, w których będą brali oni udział, będzie można otrzymać kopię monety ze spółdzielni 10 Pułku Piechoty.

- Nasze kopie mają dodane litery "S" i "H" (skrót od Stowarzyszenia Historycznego - przyp. red.) na awersie celem wywróżenia ich od oryginalnego pieniądza z okresu II RP - informuje Piotr Marciniak, szef SH 10 PP w Łowiczu. - Dzięki temu za 60-70 lat nikt nam nie zarzuci, iż wypuściliśmy do obrotu kolekcjonerskiego podrobione monety łowickiego pułku.
Czym była wojskowa spółdzielnia? Był to rodzaj sklepu, w którym żołnierze za pomocą pułkowych żetonów mogli nabywać na kredyt żywność i inne produkty. Owa pożyczka była spłacana przy wypłacie żołdu. W 1933 roku wprowadzono zasadę, że wojskowy może zadłużyć się w ten sposób do wysokości 20 proc. miesięcznych dochodów.
Do wybuchu II wojny światowej w polskiej armii funkcjonowało ponad 200 takich spółdzielni. Żołnierze stacjonujący w Łowiczu żetony o nominałach 10 groszy, 20 groszy, 50 groszy oraz 1 zł mogli wydawać w trzech sklepach. Dwa z nich mieściły się przy ul. Podrzecznej, a trzeci przy ul. Mostowej.
Pierwsze żetony będą bite już 4 czerwca podczas łowickich obchodów Bożego Ciała.

Rafał Klepczarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.