Kościół Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha w Łowiczu [Zdjęcia]
Kościół Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha w Łowiczu jest uważany za jedną z najciekawszych architektonicznie świątyń w pelikanim grodzie. Na zdjęciach przedstawiamy, jak zmieniał się przez dekady.
Kościół, będący siedzibą zakonu pijarskiego w Łowiczu, został zbudowany w stylu barokowym w latach 1672 -1680. Do jego fundatorów zalicza się Jana Szamowskiego, kasztelana gostyńskiego oraz Wojciecha Zimnego, chłopa z Bobrownik. Na przełomie wieków XVII i XVIII świątynia została rozbudowana za sprawą arcybiskupa gnieźnieńskiego Michała Radziejowskiego. Kościół został konsekrowany w lipcu 1749 roku. Od początku jego gospodarzami byli pijarzy.
Przy Kolegium Łowickim Ojców Pijarów odbywały się Kapituły Prowincjalne. Na jednej z nich w roku 1753 staraniem ks. Stanisława Konarskiego została uchwalona reforma szkolnictwa. Dała ona impuls do powołania się na Sejmie Wielkim (1778-82) Komisji Edukacji Narodowej.
Pijarska szkoła zniknęła z Łowicza po upadku powstania styczniowego w 1864 roku. W czasie I wojny światowej Niemcy okupujący miasto w świątyni urządzili garaż. Pijarzy odzyskali swą dawną siedzibę w Łowiczu pod koniec lat 60. XX wieku. W połowie lat 90. XX wieku przy kościele powstała pierwsza z zespołu zakonnych szkół w Łowiczu.
W ubiegłym roku uroczystą mszę odprawił tam arcybiskup Wojciech Polak. Prymas Polski przyjechał do Łowicza na obchody 400. lat istnienia zakonu pijarów oraz 250. rocznicę kanonizacji jego założyciela św. Józefa Kalasancjusza.
Zdjęcia: fotopolska.eu, Rafał Klepczarek