Kościół nie rezygnuje z parafii na os. Górki
Władze kościelne diecezji łowickiej ponownie intensyfikują starania o utworzenie parafii pod wezwaniem św. Jana Pawła II na osiedlu Górki.
Kościół działa dwutorowo. Ks. biskup Andrzej F. Dziuba, ordynariusz diecezji łowickiej przesłał do każdego z 21 miejskich radnych list, w którym prosi o spotkanie i rozważenie powstania na styku ulic Łęczyckiej i Miodowej nowego ośrodka duszpasterskiego. A warto przypomnieć, że w ubiegłym roku Rada Miejska sprzeciwiła się przekazaniu działki stronie kościelnej.
Także ks. Wiesław Wronka, wikariusz generalny diecezji łowickiej wystosował do władz miasta oficjalną prośbę o zawarcie umowy zamiany działek. Kuria w zamian za plac na os. Górki proponuje do wyboru grunty w obrębie Łowickiej Wsi, Bratkowic lub Kostki. Ksiądz wikariusz podkreśla, że część oferowanych działek leży w sąsiedztwie lub wewnątrz łowickiej podstrefy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i można je wykorzystać „w sposób korzystny dla miasta i mieszkańców”.
Pod koniec maja radni Krzysztof Janicki i Józef Szczepanik, wchodzący w skład zarządu osiedlowego „Górki” przedstawili pozostałym jego członkom treść pisma księdza biskupa. Reprezentanci największej łowickiej dzielnicy domów jednorodzinnych są gotowi podjąć rozmowy ze stroną kościelną. Ich tematem ma jednak być nie przekazanie działki stronie kościelnej, ale rezygnacja tej ostatniej z planów pozyskania atrakcyjnie położonego placu.
- Po krótkiej dyskusji wyraziliśmy zgodną opinię, iż wolą mieszkańców jest to, aby na tym terenie powstały obiekty służące społeczeństwu naszej dzielnicy takie jak: przedszkole, żłobek, świetlica osiedlowa, boisko do gry w piłkę i plac zabawowo-rekreacyjny z zielenią - informuje Krzysztof Janicki, który jest szefem zarządu osiedlowego „Górki”.
Członkowie jednostki pomocniczej UM w Łowiczu przypominają, że władze miasta w 2007 roku nie konsultowały z mieszkańcami decyzji przeznaczenia tego terenu, na prośbę strony kościelnej, na cele sakralne. Chęć przejęcia spornej działki przez Kościół łowicki skutkowała przeprowadzeniem w 2012 roku na Górkach konsultacji społecznych.
Ich wynik był jednoznaczny. Mieszkańcy Górek widzą świeckie przeznaczenie tego terenu.
- Nie jesteśmy przeciwnikami budowy kościołów, ale nie chcemy, aby powstał on w jedynym miejscu w naszej dzielnicy, na którym mogą zostać zlokalizowane wyżej wymienione przez nas świeckie obiekty służące mieszkańcom - dodaje radny Janicki.
Z naszych informacji wynika, że jeszcze w czerwcu radni spotkają się z biskupem łowickim, aby rozmawiać o przyszłości miejskiego placu o powierzchni ponad 0,8 hektara.